Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / بازاریابی / فرآیند بازاریابی (Marketing Process)


۵ مرحله از فرآیند بازاریابی


به دلیل افزایش روز افزون رقابت بین بیزینس ها، پیروی از فرآیند بازاریابی تبدیل به امری مهم شده است. بنابراین، اگر فرآیند بازاریابی در اختیار ندارید، زمان مناسبی است که شروع به طراحی آن کنید، زیرا شما را در مورد تمام تلاش‌هایتان در کسب‌وکار از راهبرد­های قیمت‌گذاری­ گرفته تا راهبرد­های موقعیت‌یابی و عرضه به بازار آگاه می‌کند و اگرچه ممکن است پیچیده و طاقت فرسا به نظر برسد، اما در­عین ­حال امری آسان است.

بنابراین، در این مطلب مراحل فرآیند بازاریابی و اصول آن بررسی می کنیم.


هدف فرآیند بازاریابی آگاه­ کردن مشتریان از بیزینس و توسعه­‌ی هویت برند برای فروش است - گروه تبلیغاتی مثلث
هدف فرآیند بازاریابی آگاهی مشتریان از بیزینس و توسعه­‌ی هویت برند

فرآیند بازاریابی چیست؟


فرآیند بازاریابی شامل تمام مراحلی است که یک بیزینس برای تجزیه و تحلیل فرصت­‌های موجود در بازار، شناخت مشتری هدف و ایجاد یک راهبرد بازاریابی چند ­وجهی برای برقراری ارتباط با آن مشتریان و واجد شرایط بودن سرنخ های بهینه[۱] برای تیم فروش به آن نیاز دارد.

هدف فرآیند بازاریابی آگاه­ کردن مشتریان بالقوه از حضور بیزینس و توسعه­‌ی هویت برند برای فروش به آن مشتریان است. در حالی که فرآیندهای بازاریابی که بستگی به بیزینس و موقعیت صنعت دارند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد و آنها معمولاً پنج مرحله دارند.

هنگامی که نیاز به توسعه­ یک راهبرد بازاریابی در حد و اندازه­ای قدرتمند دارید که قابل ارتقاء باشد، شما باید تلاشی آگاهانه برای مقابله با فرآیند بازاریابی با استفاده از مراحل شفاف و روشن انجام دهید که حدس و گمان را ریشه­ کن می کند و فرصت کمی برای خطا باقی‌­می‌گذارد.


پنج مرحله ­ی فرآیند بازاریابی


فرآیند بازاریابی­‌مان باید مختص بیزینس ما باشد، اما معمولاً باید همان پنج مرحله فرآیند بازاریابی را دنبال کنیم در حالی که یک راهبرد هم برای بیزینس ایجاد می‌­کنیم.


مرحله ۱: تعریف برند


اولین بخش از فرآیند بازاریابی این است که تعیین­ کنیم ما به­ عنوان یک ­بیزینس چه­ کسی­ هستیم. بنابراین از کلمات به طور دقیق استفاده کنیم و توضیح می‌­دهیک که چه کسی هستیم. همچنین باید یک بیانیه­‌ ماموریتی[۲] تهیه کنیم که توضیح دهد چه ویژگی هایی باعث می‌­شود بیزینس و چشم ­انداز ما را متفاوت ­کند.


نیاز به تفکر و طوفان فکری برای ایجاد برند - گروه تبلیغاتی مثلث
نیاز به تفکر و طوفان فکری برای ایجاد برند

نکاتی که به ما در تعریف برند کمک می‌­کند


در­حالی که ایجاد یک برند برگرفته از دیدگاه اصول نظری، سرگرم­ کننده است، این مفهوم در عمل بسیار پیچیده‌­تر است و نیاز به تفکر دقیق و طوفان فکری زیادی دارد. اما تنها کاری که باید انجام ­دهیم این ­است که به پنج سوال پاسخ دهیم.

در حالی که قصد داریم برند خود را تعریف کنیم و بیانیه­‌ ماموریت خود را طرح­‌ریزی کنیم، باید به این پنج سوال پاسخ دهیم:

 1. خریداران من چه کسانی هستند؟
 2. رقیبان من چه کسانی هستند؟
 3. چه مشکلی را حل کنم؟
 4. چه ویژگی من را از دیگرانی که این مشکل را حل می کنند متمایز می‌­کند؟
 5. می‌خواهم برند‌ من چه نوع خصوصیاتی داشته باشد؟

هنگامی که به همه­‌ این سوالات پاسخ دادیم، بیانیه­‌ ماموریتی ما باید به آرامی از مغز تراوش کند.


مرحله ۲: ساختن پروفایل مشتری


ما نمی‌­توانیم بدون درک مشتری خود، یک راهبرد بازاریابی بسازیم و اینجاست که پروفایل مشتری نقش مهمی ایفا می‌­کند. در حالت ایده‌آل باید چند پروفایل (نمایه) مشتری با نام آنها داشته باشیم، بنابراین وقتی با تیم خود ارتباط برقرار می‌کنیم، وقتی می‌گوییم «مشتری A» یا «مشتری B» همه متوجه می‌شوند به کدام نوع مشتری اشاره می‌کنیم.


ایجاد راهبرد بازاریابی با ساخت پروفایل مشتری - گروه تبلیغاتی مثلث
ایجاد راهبرد بازاریابی با ساخت پروفایل مشتری

یک پروفایل خوب از مشتری، جنبه­‌های کلی زیر را در مورد مشتریان حقیقی مشخص کند:


 • سن
 • سطح تحصیلات
 • جنسیت
 • عنوان شغل
 • منافع
 • نیازها و نقاط ضعف
 • چگونه مشکلات خود را در حال حاضر حل می­‌کنند

نکته ای که به ما کمک می کند مشتریان خود را تعریف کنیم


ممکن­ است قبلاً این امتیاز را داشتیم که دائماً با مشتریان خود در یک فروشگاه سنتی (بدون استفاده از اینترنت) ملاقات کنیم و اگر یک فروشگاه تجارت ­الکترونیک (آنلاین) راه ­اندازی می­‌کنیم ممکن است مجبور شویم برای شناخت مشتریان خود کمی عمیق‌­تر جستجو کنیم.

 • از مشتریان خود نظرسنجی کنیم: اگر از قبل پایگاه مشتری خود را داریم، یک راه هوشمندانه برای شروع شناخت آنها این ­است که در یک ­پرسشنامه از آنها سؤال ­کنیم و فقط یک بار آنها را بررسی نکنیم و سعی ­کنیم این­کار را به طور­منظم، به صورت امکان به صورت سه­‌ماهه یا شش­‌ماهه انجام دهیم.

انجام این کار به ما امکان می‌­دهد هر گونه تغییر در اولویت­‌ها یا جمعیت­‌شناسی مشتریان خود را بیابیم و بتوانیم خود را با آنها سازگار­ کنیم.


ارائه پیام مشابه در همه رویکرد‌های بازاریابی - گروه تبلیغاتی مثلث
ارائه پیام مشابه در همه رویکرد‌های بازاریابی

مرحله ۳: توسعه­‌ استراتژی و راهبردها


زمانی که ما خودمان و مشتری­انمان را شناخته­‌ایم، می‌­توانیم یک راهبرد بازاریابی جامع ایجاد کنیم. ابتدا مطمئن شویم که این راهبرد بازاریابی یکپارچه است و نشان می‌دهد که همه رویکرد‌های بازاریابی ما مشتمل بر ویدئوها، پست‌های وبلاگ، تبلیغات چاپ­‌شده، رسانه‌های‌­اجتماعی و … همه با هم می‌­توانند پیام مشابهی را ارائه دهند. همچنین باید اهداف بازاریابی را برنامه­‌ریزی کنیم.

 به­‌عنوان مثال، می‌­خواهیم در هر رویکرد به چند مشتری دست پیدا کنیم؟ دوست داریم به چه سطحی از تعامل برسیم؟ تا پایان سه ماهه­‌ اول یا یک­سال چه تعداد چشم ­انداز قابل­‌دسترسی می‌­خواهیم ­داشته باشیم؟ در نهایت، چه نوع بودجه ­ای را به این تلاش­‌ها اختصاص خواهیم داد؟

همچنین به خاطر­ داشته ­باشیم که فروش و بازاریابی دست­ به­ دست ­هم­ می‌­دهند و اهداف بازاریابی ما باید تیم فروش و اهداف آنها را نیز مد نظر داشته­ باشد.


نکاتی برای تدوین استراتژی


هر نوع راهبرد بازاریابی برای همه­‌ برند‌ها مناسب نیست. به عنوان مثال، یک نوع برند ممکن است به شدت به رسانه ­های اجتماعی وابسته باشد در حالی که مشتریان دیگری ممکن است از بازاریابی ایمیلی حمایت ­کنند. در­ زیر، ما برخی از فرصت‌ها را برای­ ایجاد راهبرد ­مناسب جهت کسب و کار بررسی می‌کنیم.

 • تمرکز محدود: ما باید در­مورد آنچه می­‌توانیم با منابع خود به دست آوریم‌‌‌‌ فعال باشیم. در­حالی­که یک استراتژی بازاریابی چند­وجهی ضروری است، نمی‌­توانیم با بسیاری از مسیر­های مختلف کسب­ و­کار رقابت کنیم و سعی­ کنیم فقط روی چند مورد تمرکز­ کنیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، جایی ­که می‌­دانیم با کمترین منابع، چه از نظر زمانی و یا مالی می توانیم بیشترین تاثیر را داشته باشیم. سپس، منابعی را که اکنون در اختیار داریدم ارزیابی­ کنیم و جلسات گروهی را برگزار­ کنیم تا در­مورد آنچه می­‌توانیم به طور واقع بینانه، مثلاً یک چهارم سودی (۲۵%) که به دست می­‌آوریم، همگرا شویم.
 • مشارکت های بازاریابی را بررسی کنیم: انجام بازاریابی به تنهایی دشوار است به خصوص زمانی که یک کسب و کار نسبتاً کوچک یا کاملاً جدید راه ­اندازی کردیم اما به احتمال زیاد سایر کسب­ وکارهای­ کوچک از هزینه های بالای برون سپاری محتوا، بازاریابی دیجیتال و ایمیل جلوگیری می‌کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید خدمات فناوری اطلاعات را برای مشاغل کوچک و متوسط ​​پیاده ­سازی می­‌کنید. در­ آن‌­صورت، می‌توانید با یکی از آن کسب‌وکارها همکاری کنید تا مجموعه‌ای از ویدیوهای YouTube را در مورد اهمیت امنیت سایبری برای مشاغل کوچک بسازید.


ما به همه چیزهایی که راهبرد های­مان را عملی کند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، نیاز داریم - گروه تبلیغاتی مثلث
نیاز به نقشه، داده ها و … رای عملی کردن راهبردها

مرحله ۴. اجرای کار

ما به یک ­نقشه­‌­ کار، داده ­ها، ­محصول، روند قیمت­ گذاری و تقریباً همه چیزهایی که راهبرد های­مان را عملی کند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، نیاز داریم. اکنون زمان آن است که سریعتر شروع به اجرای کار کنیم. برای همه تبلیغات، اعلان­‌ها و سایر آگهی­ های خود برنامه ­ای تنظیم کنیم و راهبرد خود را راه­ اندازی کنیم.


مرحله ۵: ارزیابی و تنظیم استراتژی


اگر از نرم‌افزار بازاریابی استفاده نمی‌کنید، زمان آن رسیده که برخی از آنها را تهیه کنید. برای به حداکثر رساندن اثربخشی کار خود، به نرم‌افزاری نیاز­دارید که بتواند داده‌های شما را ردیابی ­کند و گزارش‌های ­عملی براساس تحلیل‌های بازاریابی ایجاد کند که به شما نشان دهد کدام رویکرد‌ها برای شما بهترین کارکرد را دارند و کدام‌ها کارکردی ندارند.

این گزارش‌ها همچنین باید به شما اطلاع دهند که کدام کمپین‌ها توسط مشتریان مورد توجه قرار می­‌گیرند و کدام روایت‌ها به هم مرتبط نیستند. به عنوان مثال، شاید هیچ سازمانی در طول سال ها استراتژی بازاریابی خود را بیشتر از شبکه­‌ نتفلیکس (Netflix) تغییر نداده باشد که شروع به ارسال دی وی دی برای مشتریان کرد اما اکنون تقریباً به طور­کامل به پخش محتوا وابسته است و حتی برنامه­‌های تلویزیونی و فیلم‌­های برنده‌ جوایز خود را تولید می­‌کند. همانطور که کسب و کار شما تغییر می‌­کند، راهبرد­های بازاریابی شما نیز باید همزمان با آن متحول شود.


برند‌ها باید موفقیت تلاش­‌های بازاریابی خود را دوباره ارزیابی کنند - گروه تبلیغاتی مثلث
ارزیابی موفقیت برند

نکاتی برای ارزیابی و تنظیم استراتژی


همه­‌ برند‌ها باید موفقیت تلاش­‌های بازاریابی خود را دوباره ارزیابی کنند تا مطمئن شوند که اهداف خود را برآورده کرده‌­اند و هزینه های بازاریابی خود را عاقلانه مصرف کرده‌اند یا خیر. با این حال، چند راه وجود دارد که به وسیله‌­ی آن می­‌توان تحولات را با دقت دنبال­ کنیم تا راهبرد­های خود را مطابق با آن تغییر دهیم.

 • به دنبال­ تغییرات­ باشیم: هنگامی­ که داده‌­ها را تجزیه و تحلیل می­­‌کنیم به­ دنبال ­تغییرات می‌­گردیم چه این تغییرات بزرگ و تکان دهنده باشد که می‌­تواند یک فرصت عظیم برای کسب و کار به وجود آورد یا یک تغییر جزئی باشد که ممکن است بی­ اهمیت به نظر برسد، اما می‌­تواند رویدادهای بزرگتری را در آینده­ای نه چندان دور پیش­ بینی کند.

به­ عنوان­ مثال، اگر متوجه شدید که مشتریان شما به­ تدریج به­ سمت­ یک­ نسخه­‌ی مبتنی بر بستر ­ابری[۳] از محصول شما کوچ کرده­ اند، این می­‌تواند نمادی از یک روند بلندمدت باشد که اکنون باید برای آن برنامه­‌ریزی کنید.

 • مراقب رقبای خود باشیم: برای دستیابی به یک دید­کلی و اشراف­ بر­ بازار فقط به درون نگاه نکنید. به بیرون هم نگاه کنید. به ­عنوان­ مثال، فعالیت­‌های رقبای شما می تواند نکاتی را در مورد اینکه بازار به چه سمت و سویی می­‌رود، ارائه دهد و به شما کمک کند راهبردها و استراتژی خود را مطابق با آن اصلاح کنید.

اگر مشاهده می­‌کنیم که چند رقیب شروع به فروش به مشتریان سازمانی کرده­‌اند، می‌­تواند نشان ­دهنده این باشد که بازار کسب و کارهای کوچک رو به کساد شدن و بازده نداشتن رفته است. بنابراین باید روش­‌هایی را برای تطبیق محصول خود با مشتریان بزرگتر محقق کنیم.


جمع‌بندی


در این مطلب پنج مرحله از فرآیند بازاریابی را مشاهده کرده ­ایم که به شما در برنامه­‌ریزی و ساخت یک راهبرد بازاریابی قدرتمند کمک می کند. هنگامی که تمام این مراحل را در حین برنامه­‌ریزی در نظر می­‌گیرید، این به شما امکان می‌­دهد که رویکردی انعطاف پذیر ایجاد کنید و در دراز مدت به شما کمک می­‌کند.

از آنجایی که شما چیزهای زیادی در مورد فرآیند بازاریابی یاد­گرفته‌­اید، اکنون مهم ­است که در­مورد تاکتیک‌­های بازاریابی پرطرفدار نیز چیزهایی بدانید. بازاریابی مجدد (ریتارگتینگ) یکی از تاکتیک‌های عالی است که به کسب‌وکارها در هر حد و اندازه­ای که باشند، کمک می‌کند تا پایگاه مشتریان خود را گسترش ­دهند و هزینه‌های هنگفت جذب مشتری را حذف کنند.


[۱]  Qualify leads = به معنی سرنخ بهینه می‌­باشد که شامل اطلاعات تماس یک مشتری بالقوه است که هم به محصولات یا خدمات علاقه نشان داده هم توانایی خرید آنها را دارد.

[۲]  Mission statement = توصیفی کوتاه و رسا از فلسفۀ وجودی یک بیزینس و هدف اصلی جامعه ای که چشم انداز برای آن تدوین شده است.            

[3]  ذخیره و برنامه ریزی شده بر روی شبکه های به هم متصل اینترنتی (حالت کپی شده­‌ی برنامه­‌‎ی اصلی)


مطالب مرتبط:

Marketing Process: 5 Steps of Marketing Process
The marketing process

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ