Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / تولید محتوا در اینستاگرام (Content Production On Instagram)

چگونه تولید محتوا در اینستاگرام داشته باشیم؟

اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه ‌های اجتماعی در ایران است. نگاهی به آمار جمعیت فعال در این شبکه نشان می ‌دهد که اینستاگرام پتانسیل بالایی برای تبلیغ انواع کسب ‌و کار دارد. به ‌همین دلیل تعداد زیادی از برندها با هدف افزایش فروش و جذب مشتری فعالیت خود را در این شبکه نیز گسترش داده ‌اند. البته لازمه دستیابی به اهداف عنوان ‌شده، تدوین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام است. بدون توجه به این ‌موضوع محتوای ایجاد شده در اینستاگرام مورد اقبال و توجه بازدیدکنندگان قرار نمی ‌گیرد. این مطلب به بررسی نحوه تدوین استراتژی برای تولید محتوا در این شبکه پرداخته ‌است. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران است و پتانسیل بالایی برای معرفی کسب و کارها بین مخاطبان دارد. امروزه بیشتر کسب و کارها علاوه بر فضای واقعی فعالیت خود را فضای مجازی خصوصا دنیای اینستاگرام گسترش داده اند. هرگونه عکس، فیلم، صوت یا متن که با هدف رساندن اطلاعات به مخاطب هدف در محیط اینستاگرام قرار می ‌گیرد محتوا نام دارد.

در عرصه رقابت بین کسب ‌و کارهای مختلف در اینستاگرام برگ برنده با کسی است که محتواهای باکیفیت و مناسب تری تولید کند. تنها در این شرایط دنبال کنندگان یک صفحه افزایش یافته و به مشتری تبدیل می شوند. لازمه داشتن محتواهای با ارزش و مخاطب پسند، تدوین استراتژی یا نقشه راه است. در رابطه با استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام توجه به چند نکته کلیدی و مهم حائز اهمیت است که عبارتند از:

بررسی و تحلیل کسب و کارهای رقیب به  استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام کمک می ‌کند - گروه تبلیغاتی مثلث
تحلیل دقیق رقبا

شناخت کامل مخاطب

اولین گام برای آغاز تولید محتوا در اینستاگرام، شناخت دقیق مخاطبان هدف است. زیرا تنها با در نظر گرفتن سلیقه و خواسته مخاطب می ‌توان آنها را به سمت برند یا کسب ‌و کار موردنظر هدایت و جذب کرد.

تحلیل دقیق رقبا

بررسی و تحلیل کسب و کارهای رقیب به تعیین هر چه بهتر استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام کمک می ‌کند. البته این به ‌معنای کپی‌برداری از صفحات رقبا نیست. بلکه باید نحوه جذب مخاطب توسط آنها و کارهای انجام ‌نشده در زمینه مربوطه که جای خالی آنها احساس می ‌شود، مورد بررسی قرار گیرد.


داشتن هویت

تمامی کسب ‌و کارهای موفق در فضای اینستاگرام از همان ابتدا برای خود هویت ساخته و طبق آن پیش رفته اند؛ به ‌عنوان مثال برخی صفحات در تولید محتوا جدی و حرفه ای و بعضی دیگر لحن شوخ ‌طبع دارند. شاید در نگاه اول این موضوع یعنی داشتن هویت ثابت و واحد چندان مهم به نظر نرسد. اما جالب است بدانید که مخاطبان از صفحات این چنینی بیشتر استقبال می کنند.


داشتن جلوه های بصری

هرروز هزاران صفحه مربوط به کسب ‌و کارهای جدید در محیط اینستاگرام ساخته می ‌شود. این موضوع را می توان به کرایه یک مغازه کوچک در دنیایی از مغازه ها شبیه کرد. قطعا مغازه های خاص و دارای ظاهر زیبا بیشتر مورد توجه مشتریان قرار می گیرند. به عبارتی در فضای اینستاگرام، صفحات دارای جلوه ‌های بصری بیشتر مخاطب پسندتر است. در رابطه با این ‌موضوع، استفاده از طرح های گرافیکی زیبا و حرفه ‌ای توصیه می شود.

علاوه بر این، تولید محتوا در صفحه اینستاگرامی با قالب ‌ها و سایزهای مشابه می تواند ایده بسیار جذابی باشد. امروز به واسطه برنامه ‌ها و وب ‌سایت های مختلف تولید طرح ‌ها و قالب ‌های جذاب در کوتاه ترین زمان و با کمترین تخصص ممکن است. این یک خبر خوب برای کسانی است که از توانایی لازم برای کار با نرم ‌افزارهای گرافیکی از قبیل فتوشاپ برخوردار نیستند.


یکی از استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام داشتن تقویم محتوایی است - گروه تبلیغاتی مثلث
یکی از استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام داشتن تقویم محتوایی است.

داشتن تقویم محتوا

یکی از مهم ‌ترین نکات در رابطه با تعیین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام، زمان بندی انتشار پست یا داشتن تقویم محتوایی است. در این تقویم مواردی چون زمان دقیق انتشار پست، نوع، موضوع، عنوان، کپشن و … به طور کامل مشخص می ‌شود. این کار علاوه بر نظم بخشیدن، کیفیت کار را به میزان قابل ‌توجهی افزایش می ‌دهد. زیرا زمان به ‌اندازه کافی در اختیار فرد است و احتمال انتشار پست های غیراستاندارد و بی ‌کیفیت کاهش می ‌یابد.


تبلیغات به اندازه

اگرچه بعضی صفحات برای ادامه فعالیت خود به تبلیغات نیاز دارند. اما زیاده روی در انجام این کار کلافگی و از دست رفتن مخاطبان را به دنبال خواهد داشت.


تنوع در محتواهای منتشر شده

داشتن خلاقیت، نوآوری و تنوع برای تولید محتوا در اینستاگرام تاثیر زیادی بر جذب مخاطب دارد. به همین ‌منظور می ‌توان در صفحه مربوط به برند یا کسب ‌و کار از پست هاو یا محتوا تصویری مانند: فیلم، عکس اسلایدی، گیف، عکس نوشته یا صوت (پادکست) استفاده کرد. جالب است بدانید صفحات دارای قالب و فرمت یکسان در تولید پست، خیلی زود برای مخاطب تکراری و خسته ‌کننده می ‌شوند.


محتوا برای دیده شدن نیاز به تبلیغ دارند - آژانس تبلیغاتی مثلث
محتوا برای دیده شدن نیاز به تبلیغ دارند.

داشتن استراتژی تبلیغات در اینستاگرام

تولید محتوای باکیفیت و استاندارد به تنهایی برای موفقیت کافی نیست. بلکه این محتوا برای دیده شدن به تبلیغ مؤثر از قبیل تهیه تیزر تبلیغاتی اینستاگرام نیاز دارد. روش ‌های مختلفی برای تبلیغ وجود دارد که از جمله آنها می ‌توان به تبلیغات کلیکی، کمپینی، خارجی، اسپانسری، اینفلوئنسری و بازدیدی اشاره کرد. به همین دلیل باید پیش از هر کاری یک استراتژی تبلیغات در اینستاگرام باید تدوین شود. بسیاری از افراد در تدوین نقشه راه یا استراتژی تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغ توسط اینفلوئنسرها را حائز اهمیت می دانند.

یکی دیگر از استراتژی تبلیغات در اینستاگرام اینفلوئنسر ها هستند. اینفلوئنسرها صفحات افراد تاثیرگذار و پرمخاطبی هستند که براساس تعداد دنبال کننده به انواع مختلفی تقسیم می ‌شوند. پرمخاطب‌ترین این صفحات مگا اینفلوئنسر نامیده می ‌شوند که بیش از یک میلیون مخاطب دارند. همکاری با این صفحات یکی از روش ‌های نوین و مدرن تبلیغاتی است و تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد. طبیعتاً هزینه های صرف شده برای این کار در صورت انتخاب مناسب صفحه تبلیغ کننده طی مدت کوتاهی از طریق افزایش فروش بازمی گردد.


شناسایی زمان مناسب برای انتشار پست

گاهی اوقات محتوا به لحاظ کیفیت در وضعیت مطلوبی است. اما به دلیل عدم انتشار در زمان مناسب مورد استقبال مخاطبان قرار نمی ‌گیرد. این کار شبیه صحبت کردن با بلندگوی خاموش است. بسته به زمینه فعالیت و مخاطبان هدف، زمان مناسبی برای انتشار محتوا در فضای اینستاگرام وجود دارد. برای تعیین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام باید به این زمان طلایی توجه جدی شود. قطعا با کمی آزمون ‌و خطا، پرس و جو و بررسی بازخورد مخاطبان می ‌توان این زمان را به ‌درستی درک کرد.  


 هشتگ نوعی میانبر برای دسته بندی محتوا در شبکه ‌های اجتماعی است - گروه تبلیغاتی مثلث
هشتگ نوعی میانبر برای دسته بندی محتوا در شبکه ‌های اجتماعی است.

استفاده مناسب از هشتگ گذاری

جستجوی محتوا در بعضی شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام و توئیتر با استفاده از هشتگ گذاری به ‌راحتی انجام می شود. به عبارتی هشتگ نوعی میانبر برای دسته بندی محتوا در شبکه ‌های اجتماعی به شمار می رود. بنابراین با اختصاص بخشی از استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام به این اصل می ‌توان کاربران و مخاطبان را برای پیدا کردن مطالب مورد نیاز یاری کرد.

از مزایای این کار می توان به تعامل بیشتر با کاربران، دسته ‌بندی بهتر محتوا و افزایش مخاطبان بالقوه اشاره کرد. با نگاهی به هشتگ ‌های مورد استفاده در برندهای معتبر می ‌توان بهتر به اهمیت این کار در جذب مخاطب پی ‌برد. البته استفاده بیش ‌از اندازه از هشتگ برای هر پست می تواند آثار منفی در نگاه مخاطب داشته باشد.


نوشتن کپشن در زیر پست به درک مخاطب کمک می ‌کند - آژانس تبلیغاتی مثلث
نوشتن کپشن در زیر پست به درک مخاطب کمک می ‌کند.

کپشن نویسی مناسب

گاهی اوقات تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در پست های اینستاگرامی و شبکه های اجتماعی به ‌تنهایی نمی ‌تواند مقصود را به مخاطب برساند. در این شرایط کپشن نویسی یا نوشتن متن کوتاه در زیر پست به درک بهتر موضوع برای مخاطب کمک می ‌کند. ایجاد فرصت مناسب برای بیان جزئیات بیشتر در رابطه با محتوا و ارتباط مؤثر با مخاطبان از مزایای کپشن نویسی است. در حین تدوین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام باید توجه داشت که کپشن نویسی دارای محدودیت است و نباید از ۲۲۰۰ کاراکتر فراتر رود. متن های مناسب و استاندارد می ‌تواند مخاطب را به چالش کشیده و او را به سمت پسندیدن، نظر دادن و اشتراک گذاشتن محتوا با سایرین تشویق کند.


سخن پایانی

ما در این مطلب نحوه تدوین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام را مورد بررسی قرار دادیم. آغاز فعالیت کسب ‌و کارها در این شبکه اجتماعی مشابه کرایه یک مغازه کوچک در انبوهی از مغازه ‌ها است. در واقع باید با روش های مختلف این کسب ‌و کار کوچک در بین مخاطبان شناسانده شود. داشتن محتوای مناسب و استاندارد یکی از این روش ها است. استفاده از قالب و طرح گرافیکی جذاب، کپشن نویسی مناسب، تنوع محتوا و هشتگ گذاری استاندارد ازجمله نکات مهم برای تولید محتوا در اینستاگرام است. البته این به تنهایی کافی نیست. بلکه باید مطابق با استراتژی تبلیغات در اینستاگرام برای شناخت هرچه بهتر محتوا بین مخاطبان تلاش هایی صورت گیرد.

مطالب مرتبط :

How to Create an Instagram Content Plan for Your Business

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ