Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / تبلیغات ویدیویی (Video Ads)


رشد کسب و کار با بازاریابی ویدیویی و چرا شما به تبلیغات ویدیویی نیاز دارید؟


در سال های اخیر، بخش اعظم بازاریابی محتوا به جریان فیلمبرداری تغییر یافت. در سال ۲۰۰۵، یوتیوب وارد صحنه آنلاین شد و بیان ویدیویی را برای بازار ها باز کرد و با بزرگ شدن این شرکت، شرکت های بیشتری پروفایل های خود را ساختند. در ادامه مطلب به شما درباره انواع تیزر تبلیغاتی مانند انیمیشن و…، انواع ویدیو های تبلیغاتی مانند مستند صنعتی و … توضیح می دهیم با ما همراه باشید.


از fashionistas گرفته تا خوانندگان، ستاره ها در YouTube حساب کاربری ایجاد کردند. سیستم عامل های دیگر از بدو ورود تبلیغات ویدیویی Snapchat و Vine وارد دنیای دیجیتال شدند. داستان های فیس بوک و اینستاگرام باعث می شوند کلیپ های ویدیویی بیشتردر معرض دید باشند و به مخاطبان اجازه دهند تجربه خود را به اشتراک بگذارند.


در سال های اخیر، فیلم ها در بازاریابی دیجیتالی بیشتر از پیش رشد داشته اند و به عنوان ابزار تبلیغی قدرتمند برای مشاغل ظاهر می شوند تا کالاها را به روشی هیجان انگیز و جذاب تبلیغ کنند. خوشبختانه اگر شغلی دارید که می خواهید یک استراتژی بازاریابی موثر ویدیویی را برایش شروع کنید، ما به شما در این کار کمک می کنیم و برای شما تبلیغات ویدیویی با کیفیت تولید می کنیم.


مخاطب خود را پیدا کنید، مخاطبین شما کجا هستند؟


اگرچه ویدیو تبلیغاتی به صورت نمایی رشد می کند و با تکنیک ها و سؤالات بازاریابی کلاسیک مرتبط هستند، اما مشتریان شما از کجا به صورت آنلاین شما را پیدا کنند؟ کدام پلتفرم به شما امکان می دهد تا به بهترین شکل از طریق ویدیو تبلیغاتی دیده شوید؟ آیا بیزینس شما از طریق استوری در اینستاگرام و ساخت ویدیو تبلیغاتی از یک محصول جدید رشد خواهد کرد؟


داستان وار درباره محصول توضیح دهید


یک فیلم موثر به جای اینکه تنها به فروش متکی باشد باید داستانی را برای مخاطب توضیح دهد تا مخاطب بیشتر به موضوع تبلیغ جذب شوند، مشاغل باید به نیازها و خواسته های مشتری خود، از قدرت عاطفی برای تولید ویدیو تبلیغاتی استفاده کنند.


عنوان جذب کننده استفاده کنید


عنوان ویدیوی شما برای جلب توجه بیننده باید جذب کننده و چشم نواز باشد. علاوه بر این، با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در یک عنوان، احتمالاً هنگام مشاهده تبلیغ شما، این ویدیو در موتورهای جستجو نیز ظاهر می شود.

فیلم تبلیغاتی - گروه تبلیغاتی مثلث
فیلم تبلیغاتی

ویدیوی عالی (ROI) تولید کنید


۸۳٪ از مشاغل می گویند که این فیلم بازده خوبی را برای سرمایه گذاری فراهم می کند. حتی اگر تولید فیلم هنوز ساده ترین و ارزان ترین کار نیست، اما زمان زیادی را از شما می گیرد. علاوه بر این، ابزارهای ویرایش آنلاین فیلم نیز دائما در حال بهبود و مقرون به صرفه تر شدن هستند و حتی تلفن های هوشمند شما هم می توانند ویدیو تبلیغاتی بسیار مناسبی را تهیه کنند.


خبر خوب دیگر این است که فیلم های شما لازم نیست که طولانی باشند، زیرا محتوای ویدیو تبلیغاتی مهم است! آخرین تحقیقات نشان می دهد که کاربران اکثراً ویدیوهایی که برای محصول یا خدمات خود آماده می کنند به طور واضح خدمات خود را توضیح نمی دهند.


ایجاد اعتماد با دادن خدمات متفاوت


اعتماد پایه و اساس بیزینس و تبدیل  به فروش است. اما ایجاد اعتماد باید به خودی خود یک هدف باشد. کل مفهوم بازاریابی محتوا مبتنی بر اعتماد و ایجاد روابط طولانی مدت با مشتری است.  باید تمرکز بر روی فروش را کمتر کنید و با ارائه اطلاعات جالب و مفید به مردم اجازه دهید به شما مراجعه کنند.


فیلم های تبلیغاتی نیز می توانند اعتماد شما را به محصول بیشتر کنند. برخی از مصرف کنندگان و افرادی هستند که همچنان به دلیل ترس از تقلب در خرید محصولات و خدمات در اینترنت تردید دارند و نگران هستند. اما فیلم های بازاریابی موثر محصولات شما را به صورت کامل به مصرف کننده ارائه می دهند. به همین دلیل ۵۷٪ از مصرف کنندگان می گویند که فیلم ها به آنها اطمینان بیشتری برای خرید آنلاین دادند.تولید ویدیو تبلیغاتی برای گوگل

محتوای جذاب ویدئویی تولیدکنید - اعتبار بخشی برای شرکت های ساختمانی - آژانس تبلیغاتی مثلث
قرار گرفتن طولانی در جستجوی گوگل باعث ایجاد اعتماد می شود

فیلم ها به شما امکان می دهند زمان سپری شده توسط بازدید کنندگان در سایت خود را افزایش دهید.  بنابراین، قرار گرفتن طولانی در جستجوی گوگل باعث ایجاد اعتماد می شود و به موتورهای جستجوگر سیگنال می دهد که سایت شما از محتوای خوبی برخوردار است.

سیستم moovly به تبلیغ کننده آمار و ارقامی شگفت انگیز را می دهد، اگر ۵۳ ویدیو منتشر شده در وب سایت خود دارید، ۵۳ بار بیشتر از همه در Google ظاهر می شوید. از آنجا که Google اکنون صاحب YouTube است، افزایش قابل توجهی در میزان تأثیرگذاری فیلم ها بر موتور جستجو وجود دارد.


تبلیغات ویدیویی برای کاربران تلفن همراه


فیلم ها از طریق موبایل با هم دست به دست می شوند. ۹۰٪ از بینندگان ویدیوها را از طریق تلفن همراه خود مشاهده می کنند. از سال ۲۰۱۳، نماهای ویدیوی تلفن همراه بیش از ۲۳۳ درصد رشد داشته است. گزارش های یوتیوب نشان می دهد که هر ساله تماشای ویدیوی تلفن همراه ۱۰۰٪ افزایش می یابد.

از آنجایی که مردم دوست دارند فیلم ها را در حال انجام کارهای خود مشاهده کنند، و تعداد کاربران تلفن های هوشمند روز به روز در حال افزایش است مخاطبان ویدیوی شما بیشتر و بیشتر می شوند.


تبلیغات ویدیویی برای کاربران تلفن همراه - مجموعه تبلیغاتی مثلث

چرا محتوای ویدیویی؟ قدرت تولید محتوای ویدیویی


ویدیوها همه افراد را نیز درگیر می کند زیرا سریع تر به موضوع تبلیغ می رسند، زیرا ویدیو ابزاری عالی برای یادگیری است و استفاده از آن نیز بسیار آسان است.


تولید ویدیو تبلیغاتی برای شبکه های اجتماعی


در هشتمین گزارش سالانه صنعت بازاریابی رسانه های اجتماعی، مایکل استلزنر اظهار داشت که ۶۰٪ از بازاریابان شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۵ از محتوای ویدیویی استفاده کرده اند و ۷۳٪ بازدهی بیشتری مشاهده کرده اند.


شبکه های اجتماعی همچنین محتوای ویدیویی را با ویژگی های جدید خود، افراد را به استفاده از این روش ترغیب می کنند. فیس بوک ۳۶۰۰ ویدیو، فیلم زنده (یک برنامه ویدیویی محور برای نوجوانان) راه اندازی کرده است. اینستاگرام فیلم ها و داستان های اینستاگرام ۶۰ ثانیه ای را به نمایش گذاشت، توییتر Periscope دارد و یوتیوب دومین شبکه اجتماعی محبوب جهان است.

با این حال، در زمینه رسانه های اجتماعی، بازاریابان ویدیو باید به خاطر داشته باشند که مردم محتوای ویدیویی که با آن احساساتی شوند و بر روی احساسات آن ها تاثیر بگذارند را بیشتر به اشتراک می گذارند. ۷۶٪ از کاربران می گویند اگر ویدیو سرگرم کننده باشد، یک ویدیو را با دوستان خود به اشتراک می گذارند.


بنابراین برای تشویق مخاطبان خود از شبکه های اجتماعی، فیلم های سرگرم کننده تولید کنید. شبکه های اجتماعی می تواند باعث افزایش ترافیک به سایت شما شود و شما می توانید نتیجه یک فروش خوب را در کسب و کار خود ببینید.

شبکه های اجتماعی با محتوای ویدیویی می توانند افراد ترغیب کنند - آژانس تبلیغاتی مثلث
ترغیب مخاطبان با محتوا ویدیویی

نکته مهم درباره تبلیغات ویدیو


میانگین کلیک تبلیغات در ویدیو ۱.۸۴٪ است. این بالاترین آمار CTR از همه قالبهای تبلیغاتی دیجیتال است و برای تبلیغ ویدیوی YouTube غیرقابل رد ۱۵ ثانیه، نرخ تکمیل ۹۲٪ است. برای تبلیغات ویدیویی، نرخ بازدید آن ۹٪ است.

*CTR: درصد کلیک های صورت گرفته بر روی صفحه وب سایت شما به نسبت تعداد نمایش در نتایج جستجو (در اصطلاح نرخ کلیک کاربران)


استفاده از شبکه های اجتماعی در تبلیغات ویدیویی

تبلیغات ویدیوئی در سیستم رسانه های اجتماعی نیز بسیار مؤثر است. در سال های پیش فیس بوک با تبلیغات ویدیویی بر روی سکوی اول قرار داشته است. مشتریان باید بدانند که ۷۴٪ از کل آگهی فراخوان را می توان در ۱۰ ثانیه اول فیلم نمایش داد. بنابراین، در عوض با ایجاد تبلیغات ویدیویی فروش خود را چندین برابر بیشتر کنید و نتیجه را دنبال نمایید.


مستند صنعتی


یک فیلم تجاری یا مستند صنعتی، فیلمی است که مخاطبان “صنعت” یا تجارت را هدف قرار می دهد. به طور خاص، فیلم های صنعتی فقط برای استفاده در پخش نیست؛ فیلم های آموزش منابع انسانی، پروسه ساخت ساختمان ها، فیلم های ارتش و نیروهای مسلح، فیلم های خط تولید کارخانه ها، فیلم های آموزشی و … جزء مستند های صنعتی یا فیلم های تجاری می باشند. در تولید مستند صنعتی تمرکز در به تصویر کشیدن وضوح روند اجرا یا تولید و عمل گرایی است.


ساخت مستند صنعتی - تبلیغات ویدیویی - مجموعه تبلیغاتی مثلث

مستند تبلیغاتی


فیلم تبلیغاتی به سبک مستند یا مستند تبلیغاتی، ویدیویی است که بیشتر از مصاحبه تشکیل شده است. در برخی از صحنه ها افراد مربوط به آن تجارت چیزی راجع به آن کسب و کار می گویند و برخی دیگر نیز در رابطه با محیطشان یا شغلی که انجام می دهند توضیح می دهند.

مواردی که افراد در این مصاحبه ها راجع به کسب و کار خود می گویند جنبه واقعی دارد. افراد در مستند تبلیغاتی توضیح می دهد که چگونه می خواهند در صنعت خود تغییر ایجاد کنند. به این ترتیب می توان پیام تبلیغاتی یک کسب و کار را در قالب یک فیلم تبلیغاتی به سبک مستند به مخاطبان هدف رساند.


ساخت مستند تبلیغاتی - تبلیغات ویدیویی - آژانس تبلیغاتی مثلث
ساخت مستند تبلیغاتی

تیزر تبلیغاتی و انواع تیزر چیست؟


 تیزر چیست؟ ویدیوکوتاهی است که در آن به نوعی محصول و یا خدمات را معرفی می کند که باعث ایجاد حس هیجان و کنجکاوی در مشتریان و مخاطبان می گردد؛ بطوری که آن ها را مشتاق به خرید و یا آشنایی با آن محصول و خدمات می کند. تیزر ها تصاویر کوتاه و یا مبهمی درباره محصولات به مخاطبان نشان می دهند قبل از اینکه آن محصول در جامعه هدف عرضه شده باشد، به طوری که توجه مخاطبان را به آن محصول جلب کند. انواع تیزر تبلیغاتی سه نوع می باشد که درادامه توضیح می دهیم.

انواع تیزر های تبلیغاتی:

  • رئال
  • انیمیشن
  • رئال انیمیشن

تیزر رئال


تیزر تبلیغاتی رئال یکی از انواع تیزر های تبلیغاتی رایج است که بدلیل واقعی بودن تمام اجزای تیزر همانند یک فیلم می تواند اباعث ایجاد حس همزاد پنداری در مخاطبان شود  و به راحتی نظر مخاطبان را جلب کند. این دسته از تیزر های تبلیغاتی دارای فضا، شخصیت ها و عناصر کاملا واقعی هستند. ساخت تیزر رئال همانند یک فیلم دارای داستان و فیلم نامه می باشد که داستان تیزر رئال مفهوم پیام را به خوبی به مخاطبان هدف خود منتقل می کند.


تیزر انیمیشن


ساخت انیمیشن برای تبلیغات اینگونه هست که هر ایده خلاقانه‌ شما می تواند تبدیل به تیزر انیمیشن شود مخصوصا زمانی که منظورمان امکان به نمایش در آمدن و یا قابلیت استفاده از آن بصورت رئال وجود نداشته باشد، می توانیم با استفاده از انیمیشن، تصویر سازی و مدل سازی کنیم.

تیزر انیمیشن نوعی از تیزر گرافیکی است که توسط نرم افزارهای کامپیوتری ساخته می شود. در ساخت انیمیشن از شخصیت های داستانی و فضا کاملا غیر واقعی و کارتونی می توان استفاده کرد.

ساخت انیمیشن این امکان را به ما می دهد که شخصیت هایی بسازید که نیازی به واقعی بودن نداشته باشند و ما می توانیم با داستان تیزر خود، تخیل بیننده را درگیر کرده و در جذب مخاطب هدف خود موثر باشیم.


ویدیو کوتاهی است که در آن به نوعی محصول و یا خدمات را معرفی می کند مانند تیزر انیمیشن،تیزر رئال و تیزر رئال انیمیشن

تیزر رئال انیمیشن


در ساخت تیزر رئال انیمیشن، از ترکیب تصاویر حقیقی با تصاویر انیمیشین استفاده می شود. تیزر رئال انیمیشن به دلیل تلفیقی بودن آن جذابیت و زیبایی تیزر تبلیغاتی را بیشتر کرده و در نتیجه تاثیر بسزایی بر روی مخاطبان هدف می گذارد و همچنین به دلیل متفاوت بودن تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن مخاطبان بیشتری را به دنبال دارد. چنانچه افراد به دنبال ساخت تیزر رئال انیمیشن موفق و حرفه ای هستند باید از متخصصان آن حوزه مشاوره بگیرند.


تیزر تبلیغاتی اینستاگرام


تیزرهای تبلیغاتی شبکه های اجتماعی، کلیپ های ویدیویی کوتاهی هستند که فقط برای سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین، مخصوصا اینستاگرام و موارد دیگر ایجاد شده اند.این موارد معمولاً سرگرم کننده، جذاب و برای به اشتراک گذاشته شدن طراحی شده اند.

اگر تبلیغاتی را در تلویزیون ندیده اید، قطعاً ویدیویی را در شبکه های اجتماعی دیده اید. تیزرهای تبلیغاتی اینستاگرام هر روز و معمولاً در طول مسیر خریدار در گوشی های هوشمند نمایش داده می شوند. به دلیل سرگرم کننده بودن، ماهیت جذاب و طول کمتری که دارند، اغلب به جذب مشتریان بالقوه و فعلی کمک می کنند.


استراتژی ویدیو مارکتینگ


بدون انجام مطالعه بازار و ایجاد یک برنامه، نباید یک ویدیو تبلیغاتی تولید کنید. استراتژی بازاریابی ویدیویی شما در نهایت همان چیزی است که شما را راهنمایی می کند.

بودجه، جدول زمانی، فرآیندهای تولید و … از آیتم های مهم استراتژی ویدیو مارکتینگ می باشد. بنابراین نوشتن و نهایی شدن این مرحله باید مرحله اول فرآیند تولید ویدیو شما باشد.

قبل از اینکه ما به جزئیات بپردازیم، در اینجا به مرور کلی مراحل تدوین استراتژی ویدیو مارکتینگ می پردازیم:


ویدیو مارکتینگ - گروه تبلیغاتی مثلث
ویدیو مارکتینگ

چگونه می توان استراتژی بازاریابی ویدیویی ایجاد کرد؟


  1. اهداف ویدیو خود را مشخص کنید.
  2. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید.
  3. پیام تبلیغاتی خود را تعریف کنید.
  4. خلاقیت را در تولید ویدیو مد نظر قرار دهید.
  5. به جدول زمانی خود پایبند باشید.
  6. بودجه واقعی خود را لحاظ کنید.

ویدیو معرفی شرکت


برای معرفی شرکت و یا کسب و کار خود یک نمایش ویدیویی پویا تولید کنید که توسط همه به خاطر سپرده شود و به شما کمک کند از بقیه متمایز شوید.

در ویدئو معرفی شرکت باید به معرفی خدمات یا محصولات ارائه شده، اهداف شرکت، نقاط قوت شرکت، اتاق فکر، تیم های فنی و اجرایی،برخی از همکاران و یا مشتریان، تقدیرنامه ها و … اشاره کرد.


ویدیو معرفی شرکت - تبلیغات ویدیویی - آژانس تبلیغاتی مثلث
ویدیو معرفی شرکت

تیزر تبلیغاتی خلاقانه


 برای تولید یک ایده خلاقانه و روش اجرای ایده جهت ساخت یک تیزر تبلیغاتی خلاقانه ابتدا باید روی مشکلات خود تمرکز کنید؛ اطمینان حاصل کنید که تیزر تبلیغاتی شما چه مسئله ای را در ذهن مخاطب هدف حل خواهد کرد.

سپس با تیم ایده پرداز خود با استفاده از طوفان فکری تمام ایده ها را یادداشت کنید. پس از آن روی ایده های مطرح شده بحث و تبادل نظر کنید، در بررسی آنها واقع بین و انتقاد پذیر باشید.


در مرحله بعد بین ایده های مطرح شده خلاقانه ترین ایده را انتخاب کنید، این مرحله سخت ترین مرحله به نظر می رسد اما پس از انتخاب به آن متعهد شوید.

تصمیم گیری درباره هر یک از ایده ها بسیار مهمتر از تلاش برای انتخاب ایده ایده آل است. یک ایده فقط نیمی از راه شما برای رسیدن به یک مفهوم خلاقانه عالی است. در آخر به اجرای ایده انتخاب شده بپردازید تا یک تیزر تبلیغاتی خلاقانه تولید کرده باشید.


استراتژی تولید محتوا


یک استراتژی تولید محتوا، برنامه ریزی و توسعه و مدیریت محتوای نوشتاری و بصری را ترسیم می کند. هر شخصی که با شرکت شما درگیر شود، چه خریدار و چه یک متخصص و یا یک کاربر نهایی به مطالب مختلف نیاز دارد.

استراتژی تولید محتوا فرایند مداوم طرحی است که از محتوا به عنوان وسیله اصلی دستیابی به اهداف استفاده می کند. هر جنبه دیگر از استراتژی محتوا از اینجا شروع می شود.

استراتژی تولید محتوا راهنمای ایجاد، تحویل و مدیریت محتوای مفید و قابل استفاده است. به زبان ساده، استراتژی تولید محتوا این است که چه محتوایی باید تولید شود و چرا؟


مطالب مرتبط :

Video ADS

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ