Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / بازار هدف چیست؟ (Target Market)


بازار هدف چیست؟ و چگونگی تعیین آن


 • چگونه بازار هدف خود را مشخص می کنید؟
 • چگونه می توان بازار هدف خود را تعریف کنید؟
 • به مشتری فعلی خود نگاه کنید. مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند و چرا آنها از شما خرید می کنند؟
 • رقابای خود را بررسی کنید.
 • محصول / خدمات خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • جمعیتی خاص را برای هدف گیری انتخاب کنید.
 • روانشناسی هدف خود را در نظر بگیرید.
 • تصمیم خود را ارزیابی کنید.
 • استفاده از الگوهای موفق و منابع مناسب.

اگر تازه کسب و کار خود را شروع کرده اید و یا درحال رشد هستید، باید بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه می توانید آنها را جذب کنید. بدون مشتری، کار شما هیچ فرصتی برای پیشرفت ندارد. از کجا باید مشتریان خود را پیدا کنید؟ شما باید در مورد بازار هدف بدانید.


بازار هدف چیست؟      


بازار هدف گروه خاصی از افراد با ویژگی های مشترک است که یک کسب و کار محصولات یا خدمات خود را برای آنها بازاریابی می کند. شرکت ها از بازارهای هدف برای درک کامل مخاطبان هدف خود و ایجاد استراتژی های بازاریابی استفاده می کنند که به آنها کمک می کند تا به اهداف تجاری و بازاریابی خود برسند.

هنگامی که یک بیزینس محصول خود را طراحی، بسته بندی و تبلیغ می کند، شناسایی بازار هدف بخش مهمی از فرآیند تصمیم گیری است. بخشی از ایجاد یک محصول جدید، تصور مصرف کنندگانی است که آن را می خواهند. یک محصول جدید باید یک نیاز یا مشکل را حل کند.


چرا شناخت مخاطب هدف خود مهم است؟


شما نمی توانید و نباید برای همه بازاریابی کنید چون انجام و تلاش برای این کار فقط باعث اتلاف وقت و هزینه شما خواهد شد. از بازاریابی برای ایجاد استراتژی بازار هدف خود استفاده کنید.

به همین دلیل شناختن هرچه بیشتر بازار هدف شما بسیار مهم است. شما باید دقیقاً مشخص کنید که مشتری های شما کجا هستند و کجا می توانید آنها را پیدا کنید. به این تقسیم بندی، تقسیم بازار هدف گفته می شود. هنگامی که درباره بازارهدف می دانید، می توانید فعالیت مناسب را برای جذب کردن مشتری و بهره بردن از مزایای بازاریابی هدفمند فراهم کنید.


مثالی برای انتخاب بازار هدف


 به عنوان مثال اگر شما ابزار چمن کاری و … می فروشید، فقط بخش خاصی از جمعیت مردم به محصولات شما علاقه مند هستند. آنها احتمالاً صاحبان خانه حیاط دار هستند. اما مطمئناً، شما می خواهید تا حد امکان در مورد مشتریان خود اطلاعاتی کسب کنید؛ مثل

 • سن
 • وضعیت زندگی
 • محل زندگی

برای بازاریابی به این مشتریان نیاز دارید و برای اینکه بفهمید دقیقاً برای چه کسی باید بازاریابی کنید، حتما باید تحلیل بازار هدف را انجام دهید.


تجزیه و تحلیل بازار هدف چیست؟ - گروه تبلیغاتی مثلث
تجزیه و تحلیل بازار هدف

استراتژی بازاریابی هدف چیست؟


استراتژی بازاریابی در حال انتخاب و توصیف یک یا چند بازار هدف است که محصول یا خدمات یک شرکت را برای جایگاه مناسب کسب و کار در بازار مشخص می کند.


تجزیه و تحلیل بازار هدف چیست؟


تجزیه و تحلیل بازار هدف در واقع مطالعه شما از مشتریان کسب و کارتان است. دانستن اینکه چگونه تجزیه و تحلیل بازار انجام دهید، شما را قادر می سازد تا دقیقا همان چیزی را که در بازار و فروش به آن می پردازید پیدا کنید. هنگامی که تجزیه و تحلیل بازار هدف خود را انجام دهید.

با تمرکز بر موارد زیر می توان مشخصات و ویژگی مشتریان هدف را پیدا کنید:

 • سن
 • جنسیت
 • سطح تحصیلات
 • شغل
 • وضیعت تاهل
 • عادات خرید
 • انگیزه ها (سبک زندگی و ….)

چگونه یک تجزیه و تحلیل بازار هدف انجام دهیم؟


بسته به آنچه که دنبال می کنید، انجام تجزیه و تحلیل بازار هدف می تواند دشوار باشد. اما شما ابزارهای زیادی می توانید در اختیار داشته باشید. شما می توانید با مشتریان خود درباره محصولات خود مصاحبه کنید. اگر رسانه های اجتماعی فعال داشته باشید، می توانید اطلاعات دموگرافیک را از آمار حساب های خود دریافت کنید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی برای کسب و کار کوچک به شما امکان دسترسی مستقیم به برخی از اطلاعات مربوط به عوامل تاثیرگذار بر مشتریان را برای شما فراهم می کند. هنگامی که شما تمام اطلاعات در مورد مشتریان خود را جمع آوری کنید، می توانید یک طرح برای بازاریابی آنها در نظر بگیرید.


تحلیل و مطالعه بازار هدف - گروه تبلیغاتی مثلث
تحلیل و مطالعه بازار هدف

تحقیق، مطالعه و آنالیز بازار هدف


تجزیه و تحلیل بازار هدف شما، فراتر از درک مشتریان شما است، شما باید بازارهدف را پیدا کنید. برای مثال ابزارهای تجزیه و تحلیل در بازاریابی دیجیتال :

 • Alexa
 • Google Trends
 • Google Analytics
 • Google Console

به شما دیدگاه جامع از چشم انداز مشتریانتان با شناسایی و ارزیابی رقبا می دهد که به شما در پیدا کردن مشتری بهتر کمک می کند.


ارزیابی رقبا در بازار هدف


رقبا را مورد تجزیه و تحلیل قراردهید، تا دیدگاه جامع از منظر رقابتی را پیدا کنید.

 • چه کسب و کارهایی محصولات و خدمات قابل مقایسه با شما را ارائه می دهند؟
 • چقدر هزینه می کنند؟
 • چه کار می کنند؟
 • درآمد سالیانه رقبا چه قدر است؟
 • در چه رسانه هایی تبلیغ می کنند؟
 • استراتژی بازاریابی، تاکتیک های فروش، سیاست قیمت گذاری و … رقبا چیست؟

تجزیه و تحلیل بازار هدف شما


هنگامی که تجزیه و تحلیل خود را تکمیل کرده اید، اطلاعات خود را به کار بگیرید. در این مقاله ما سعی کرده ایم تا برخی از راه حل ها، که با استفاده از آن ها برای رشد و بهبود کسب و کار شما مفید است را ارائه کنیم. توسعه کسب و کار شما اگر بر مبنای تجزیه و تحلیل و شناسایی برخی از موارد بازار باشد می توانید از این اطلاعات، برای ایجاد محصولات و خدماتی که در بازار هدف شما کمبودش احساس می شود، کمال استفاده را کنید.


طراحی یک نظرسنجی برای تجزیه و تحلیل بازار هدف - گروه تبلیغاتی مثلث
طراحی یک نظرسنجی برای تجزیه و تحلیل بازار هدف

طراحی یک نظرسنجی برای تجزیه و تحلیل بازار هدف


یک نظرسنجی که شامل سوالات مناسب در جهت درست است می تواند تمام تفاوت ها را به طور موثر در انجام تجزیه و تحلیل بازار هدف ایجاد کند. سوالات خود با بررسی رفتار مصرف کننده که در مورد

 • عادت ها
 • الگوها رفتاری
 • نگرش ها
 • آگاهی از نام تجاری
 • وفاداران نام تجاری
 • نگاه مخاطب
 • نیازها

تنظیم کنید.

به خاطر داشته باشید که شما می توانید از اولین رفتار مشتری خود برای رد صلاحیت پاسخ دهندگان از نظر خود استفاده کنید (اگر پاسخ آنها روشن است که موردی ندارد). به عنوان مثال، اگر ما بپرسیم “چگونه شما را از فروشگاه مواد غذایی، نانوایی یا رستوران خرید می کنید؟” پاسخ دهنده می گوید که آنها به صورت حضوری خرید نمی کنند، ما می توانیم آنها را از بقیه نظرسنجی معاف کنیم. زیرا پاسخ قاطع و پاسخ به هدف بازار را تا حدودی داده اند.


نکاتی برای بررسی افراد مناسب کسب و کار شما


اکنون زمان تعیین بازار هدف شما است که با توجه به نظرسنجی در مقابل انواع مختلف افراد جامعه، شما می توانید برای رسیدن به بهترین مخاطبان برای شناخت بازار هدف خود، این مراحل را دنبال کنید:

اندازه نمونه مورد نظر خود را محاسبه کنید. اگر می خواهید نتایج آماری قابل توجهی از تجزیه و تحلیل بازار هدف خود را داشته باشید، تعداد قابل توجهی از مردم باید نظرسنجی را تکمیل کنند.

سوال مناسب طرح کنید، همه مخاطبان هدف را مد نظر قرار دهید.

نظرسنجی را در مقابل افراد مناسب قرار دهید.

نظر سنجی باید در شرایط مناسب و با کیفیت مناسب انجام شود.

یک مخاطب درست به شما نتایج مهم نظرسنجی و دقیق ترین بازار هدف را می دهد. برای رسیدن به بهترین نتایج از یک پانل نظارتی مانند مخاطبان SurveyMumey استفاده کنید. این برنامه می تواند پاسخ هایی را از افرادی که معیارهای مخاطبان هدف شما را در عرض چند روز مطابقت می دهند، جمع آوری کنند.


مطالعه هدف بازار خود به طور جمعیتی - مجموعه تبلیغاتی مثلث
مطالعه هدف بازار خود به طور جمعیتی

چگونه نتایج تحقیق خود را تجزیه و تحلیل کنیم؟


نتایج بررسی در حال حاضر چیست؟ برای شناسایی و درک بازارهدف خود، از سوالاتی درباره کار خود استفاده کنید و بهره لازم را برای جذب مشتری ببرید و شرایط را مقایسه کنید.


مطالعه هدف بازار خود به طور جمعیتی


با شناسایی بازارهدف، شما قادر خواهید بود منابع بازاریابی خود را متمرکز کنید و سود کلی خود را افزایش دهید. هدف این است که مخاطبان خود را با دقت مشخص کنید. مشخصات دموگرافیک شامل: سن، جنسیت، وضعیت تاهل، تعداد نفرات خانواده، درآمد، سطح تحصیلات، شغل، نژاد، دین می باشند.


اطلاعات هدف خود را توصیف کنید


اطلاعات روانشناسی به شما در مورد نگرش، باورها، اعتقادات، احساسات و ارزش های مخاطبان شما می گوید. به طور کلی به سوال “چرا؟” پاسخ می دهد که چرا مردم کاری که شما ارائه می کنید را دوست دارند؟ تحقیقات روانشناختی شامل خانواده هدف، بازار، سرگرمی و منافع مخاطب، نوع دیدگاه است که معرف شیوه زندگی مخاطب هستند.

با استفاده از اطلاعات به دست آمده و در کنار هم قراردادن آنها می توانیم نگاه کلی مخاطب و خواسته های آنها را تجزیه و تحلیل کنیم.

اطلاعات به دست آمده به ما کمک می کند بدانیم مخاطب هدف در کدام قسمت از جامعه از نظر سلیقه ای، جایگاه درآمدی، فرهنگی و … قرار دارد و عموما چه انگیزه ها، عادات و الگوی رفتاری را دنبال می کنند.

تحلیل و تجزیه به دست آمده بر روی انتخاب استراتژی بازاریابی و همینطور روش اجرای آن بسیار تاثیرگذارند.

برنامه ریزی ها باید بر اساس این داده ها و آمارهای به دست آمده انجام گیرد.


مطالب مرتبط :

?What Is a Target Market

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ