Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / کمپین روابط عمومی (Public Relations Campaign)


نحوه ایجاد یک کمپین روابط عمومی (PR)


اگر به دنبال شغلی در روابط عمومی (PR) هستیم، احتمالاً باید بدانیم که چگونه یک کمپین روابط عمومی مؤثر ایجاد کنیم. چنین کمپین‌­هایی به کسب و کارها این امکان را می­دهد که به جای یک محصول، شرکت را تبلیغ کنند و آگاهی را در مورد پیشنهادات، دستاوردها و اخبار خود گسترش دهند. هدف ایجاد یک رابطه مثبت بین بیزینس ما و مخاطبان آن است. در این مطلب، کمپین‌های روابط عمومی و فهرستی از مراحل را برای کمک به شما در ایجاد کمپین ارائه می‌کنیم و نکاتی را برای موفقیت کمپین ارائه می‌دهیم. در ادامه به تعریف مختصری درباره روابط عمومی و بازاریابی و چگوگی ارتباط و تفاوت انها می‌پردازیم.

روابط عمومی و بازاریابی رشته های مرتبط و در عین حال جداگانه ای هستند و هر دو جزء لاینفک موفقیت یک بیزینس هستند. بازاریابی به عنوان استراتژی‌های تبلیغاتی و ابتکارات محتوایی تعریف می‌شود که محصولات یا خدمات یک شرکت را برای مشتریان تبلیغ می‌کند. همچنین شامل زمینه هایی مانند تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل بازاریابی است که برای هدف قرار دادن مخاطبان خاص و تعیین موفقیت یا شکست کمپین های بازاریابی استفاده می شود. روابط عمومی بر هویت و شهرت کلی برند یک شرکت (هم مرتبط و هم مستقل از محصولات یا خدمات آن) تمرکز دارد. روابط عمومی به عنوان کلیه ارتباطاتی تعریف می شود که ارتباط سازمان را با مردم، مصرف کنندگان و سرمایه گذاران و سایر ذینفعان حفظ می کند. بسته به سازمان، بازاریابی و روابط عمومی ممکن است عملکردهای مجزایی داشته باشند یا در یک گروه یا بخش ادغام شوند.


کمپین‌ روابط عمومی شامل فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده با هدف افزایش آگاهی عمومی از یک بیزینس است - گروه تبلیغاتی مثلث
کمپین‌‌های روابط عمومی با هدف افزایش آگاهی عمومی از یک بیزینس

کمپین روابط عمومی چیست؟

کمپین‌های روابط عمومی (PR) شامل فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده مانند قطعات محتوا، انتشارات مطبوعاتی، کنفرانس‌های مطبوعاتی و تبلیغات هدفمند با هدف افزایش آگاهی عمومی از یک بیزینس است. این چند نمونه از زمانی است که بیزینس­‌ها از کمپین­‌های روابط عمومی استفاده می­‌کنند:


هنگام راه‌­اندازی یک محصول یا خدمات جدید: بیزینس ­ها از کمپین‌­های روابط عمومی برای گسترش آگاهی در مورد محصول یا خدمات جدیدی که بیزینس آنها ارائه می‌­دهد استفاده می­‌کنند. این می­‌تواند علاقه مشتری را افزایش دهد و به افزایش فروش محصول کمک کند.

هنگام اعلام تغییرات شرکت: بیزینس ها از کمپین‌های روابط عمومی استفاده می‌کنند تا زمانی که تصمیم می‌گیرند برند خود را مجدداً راه اندازی کنند، محصولی را متوقف کنند یا تمرکز کسب و کار خود را تغییر دهند، به مردم اطلاع دهند. این همچنین به ایجاد تبلیغات و علاقه در بیزینس کمک می­‌کند.

هنگام بررسی اخبار شرکت در رسانه‌­ها: اگر یک رسانه خبری بیزینسی را در یک مطالب یا گزارش خبری شامل شود، بیزینس ممکن است تصمیم به ایجاد یک کمپین روابط عمومی برای رسیدگی به ادعاهای مطرح شده توسط رسانه­‌ها بگیرد. آنها می‌­توانند این کار را با انتشار بیانیه­‌های مطبوعاتی یا برگزاری کنفرانس‌­های مطبوعاتی انجام دهند.

هنگامی که به دنبال افزایش آگاهی از برند هستیم: کسب و کارهای جدید از کمپین‌­های روابط عمومی (PR) به عنوان راهی برای ایجاد تبلیغات و افزایش آگاهی از برند در بین عموم استفاده می­‌کنند. آنها معمولاً این هدف را با کار با رسانه­‌ها، درگیر شدن در تبلیغات پولی و ارائه محتوایی که تجارت و پیشنهادات آن را تعریف می‌­کند، انجام می­‌دهند.


هنگام ایجاد یک کمپین روابط عمومی، برای انتخاب تیم خود به، فن بیان و زمینه­‌های مهارت آنها نگاه کنیم - گروه تبلیغاتی مثلث
توجه به مهارت‌های تیم خود برای کمپین روابط عمومی

نکاتی برای ایجاد یک کمپین روابط عمومی موفق

چندین فاکتور وجود دارد که باید هنگام ایجاد یک کمپین روابط عمومی در نظر بگیریم. در اینجا نکاتی وجود دارد که به ما در ایجاد یک کمپین روابط عمومی (PR) موفق کمک می­‌کند:

به کارهایی که رقبا انجام می‌­دهند نگاه کنیم. با تحقیق در مورد انواع کمپین­‌های روابط عمومی و روش­‌هایی که رقبای استفاده می­‌کنند، می‌توانیم تعیین کنیم که آیا می‌­خواهیم همان عناصر را در کمپین خود بگنجانیم یا خیر. این می­‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را با رقبا در کسب و کار خود تراز کنیم.

استعداد درونی خود را برای شناسایی مناطق برون­سپاری ارزیابی کنیم. هنگام ایجاد یک کمپین روابط عمومی، برای انتخاب تیم خود به، فن بیان و زمینه­‌های مهارت آنها نگاه کنیم. این می‌­تواند کمک کند تا مشخص کنیم تیم ما در چه زمینه‌­هایی می‌­تواند در کمپین روابط عمومی (PR) مشارکت داشته باشد. همچنین می‌­تواند به ما کمک کند تا تعیین کنیم که آیا برای کمک به فعالیت‌­های کمپین خود نیاز به استخدام متخصصان روابط عمومی داریم یا خیر.

استفاده از نرم افزار کمپین روابط عمومی را در نظر بگیریم. نرم­‌افزارهای مختلفی وجود دارند که به طور خاص برای کمپین‌­های روابط عمومی طراحی شده­‌اند. شامل برنامه‌­ریزی، زمان­بندی و نظارت بر پیشرفت کمپین است. استفاده از این نرم‌­افزار می­‌تواند به کمک کند سازماندهی شده بمانیم و همینطور اطلاعات کمپین را برای مراجعات بعدی ثبت کنیم.


با تعیین هدف یا اهداف خود در ایجاد و اجرای یک کمپین روابط عمومی شروع کنیم - گروه تبلیغاتی مثلث
با تعیین اهداف در ایجاد و اجرای یک کمپین روابط عمومی شروع کنیم

نحوه ایجاد یک کمپین روابط عمومی

برای تعیین نحوه ایجاد یک کمپین روابط عمومی، این مراحل را مرور کنیم:

۱. هدف (های) کمپین روابط عمومی خود را مشخص کنیم

با تعیین هدف یا اهداف خود در ایجاد و اجرای یک کمپین روابط عمومی شروع کنیم. یک هدف نشان دهنده نتیجه نهایی مطلوب یک از پروژه است. به عنوان مثال، شرکت فناوری اطلاعات قصد دارد یک برنامه نرم‌­افزاری جدید را منتشر کند که به طور خاص برای مدیریت منابع انسانی و تلاش‌­های استخدام طراحی شده است. موارد زیر را به عنوان اهداف کلیدی برای کمپین روابط عمومی بالا می‌توان تعریف کرد:

  • گسترش آگاهی از نرم‌­افزار جدید منابع انسانی خودمان به مشتریان جدید و فعلی
  • افزایش آگاهی کلی برند از شرکت و تعامل با تجارت ما

۲. مخاطبان هدف خود را برای کمپین روابط عمومی خود مشخص کنیم

در مورد مخاطبان هدف خود برای کمپین روابط عمومی (PR) و به آنچه مخاطبان علاقه دارند و ترجیح می‌دهند، فکر کنیم. بسته به اهداف کمپین روابط عمومی، ممکن است چندین مخاطب هدف داشته باشیم که بخواهیم به آنها برسیم. در اینجا یک نمونه از مخاطبان هدف یک شرکت لوازم خانگی با هدف افزایش آگاهی از برند خود آورده شده است:

افراد ۲۵ تا ۶۵ سال که می­‌خواهند روی لوازم خانگی با کیفیت سرمایه­‌گذاری کنند که می‌­توانند برای ماندگاری به آنها اعتماد کنند.

افراد ۵۵ تا ۶۵ سال که خواهان وسایل ساده و آسان برای انجام کار هستند.


با استفاده از روش هدف S.M.A.R.T، می­‌توانیم اهداف معقولی برای دستیابی به اهداف کمپین خود ایجاد می­‌کنیم - گروه تبلیغاتی مثلث
استفاده از روش هدف S.M.A.R.T برای دستیابی به اهداف کمپین

۳. اهداف S.M.A.R.T را برای دستیابی به هدف­‌ها ایجاد کنیم.

اهداف S.M.A.R.T به اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان اشاره دارد. با استفاده از روش هدف S.M.A.R.T، می­‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که اهداف معقولی برای دستیابی به اهداف کمپین خود ایجاد می­‌کنیم. این یک نمونه از S.M.A.R.T است. اهدافی که یک نهالستان محلی ممکن است برای افزایش علاقه محلی به تجارت خود استفاده کند:

هدف اول: پرداخت هزینه تبلیغات در روزنامه و یک آگهی بیلبورد برای ماه­‌های فوریه و مارس برای اطلاع باغداران محلی از خدمات ما و هیجان آنها برای فصل رشد آینده. موفقیت تبلیغات را با درخواست از مشتریان برای پر کردن نظرسنجی درباره نحوه شنیدن آنها در مورد خود اندازه گیری کنیم.

هدف دوم: برای پیشنهاد همکاری تا اول مارس با مالک باغ اجتماعی مرکز شهر تماس بگیریم. پیوندهای رایگان را در باغ اجتماعی ارائه دهیم و روز کاشت جامعه را در ۱ می میزبانی کنیم. به هر شرکت کننده یک کوپن تخفیف برای مهد کودک ارائه دهید و موفقیت را با تعداد خریدار دارندگان تخفیف از مهد کودک اندازه گیری کنید.

هدف سوم: ایجاد یک وبلاگ رسمی نهالستان که مشتریان می­‌توانند از طریق وبسایت به آن دسترسی داشته باشند. بین فوریه و مارس پنج پست وبلاگ در مورد فعالیت­‌های مهد کودک، نکات کاشت بهاره و سهولت راه‌­اندازی باغ شخصی خود ایجاد کنید. پست­‌های وبلاگ را در کانال­‌های رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و موفقیت را با بازدید از صفحه و بازدید از سایت اندازه گیری کنید.


۴. در مورد یک چارچوب زمانی مناسب برای کمپین خود تصمیم بگیریم

بازه زمانی کمپین روابط عمومی بر برنامه­‌ریزی رویدادهای فردی و فعال شدن کمپین تأثیر می­‌گذارد. همچنین کمک می­‌کند تا اطمینان حاصل شود که ما و تیممان به ضرب الاجل­های خاص پایبند هستیم. کمپین‌­های روابط عمومی بسته به اهداف ما معمولاً بین یک ماه، چند ماه یا یک سال طول می­‌کشد. به عنوان مثال، جدول زمانی کمپین برای خرده‌فروشی که می‌خواهد یک ابتکار ریبرندیگ را راه‌اندازی کند، ممکن است بین شش ماه تا یک سال طول بکشد تا بتواند برند خود را کاملاً بازتعریف کند.


۵. ایجاد فعالیت‌­هایی برای استفاده به منظور دستیابی به اهداف و اهداف کلی

برای دستیابی به اهداف کمپین، متخصصان روابط عمومی بیانیه­‌های مطبوعاتی را تکمیل می­‌کنند، پست‌­های وبلاگ می­‌نویسند، توصیه­‌های مشتری را برجسته می­‌کنند، آموزش­‌های ویدیویی ایجاد می­‌کنند، اینفوگرافیک‌­ها و طرح­‌بندی تبلیغات و سایر فعالیت­‌ها را ایجاد می­‌کنند. با ایجاد یک یا چند فعالیت برای تکمیل به منظور دستیابی به اهداف خود، می­­‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که آنچه در توان داریم را برای رسیدن به اهداف خود انجام ­دهیم.

هدف اول: حمایت مالی از یک رویداد محلی برای گسترش آگاهی

هدف دوم: هزینه کردن برای بیلبوردهای محلی و تبلیغات موثر است


تنظیم بازه‌های زمانی خاص برای هر فعالیت در کمپین روابط عمومی یعنی به ضرب‌الاجل‌ها پایبند هستیم - گروه تبلیغاتی مثلث
تنظیم بازه زمانی در کمپین روابط عمومی برای پایندی به ضرب الاجل‌ها

۶. چارچوب­‌های زمانی را برای هر فعالیت در کمپین خود تعیین کنیم

تنظیم بازه‌های زمانی خاص برای هر فعالیت در کمپین روابط عمومی تضمین می‌کند که به ضرب‌الاجل‌ها پایبند هستیم و همچنین به ما کمک می‌کند تا تعیین کنیم که آیا جدول زمانی کلی کمپین ما کار می‌کند یا خیر. در اینجا نمونه‌ای از بازه‌های زمانی تعیین‌شده توسط یک کسب‌وکار برای افزایش دانش عمومی از محصول جدید خود ارائه شده است:

بیانیه مطبوعاتی ارسال شده در ۲۶ مارس ۲۰۲۱

ویدیوهای آموزشی مشتری فیلم‌برداری شده بین ۵ مارس ۲۰۲۱ تا ۵ می ۲۰۲۱

وبلاگ شرکت در ۲۸ مارس ۲۰۲۱ تکمیل و راه اندازی شد


۷. نقش‌­های تیمی را برای انجام فعالیت­‌های کمپین ایجاد کنیم

از آنجایی که کمپین‌های روابط عمومی شامل تولید محتوا، روابط رسانه‌ای، ابتکارات تبلیغاتی و سایر فعالیت‌ها می‌شود، رهبران تیم باید مسئولیت‌ها را بین تیم خود تقسیم کنند و پروژه‌هایی را بر اساس مهارت‌های خود به اعضای تیم اختصاص دهند. اینها نمونه­‌هایی از نقش­‌های تیمی هستند که ممکن است برای واگذاری وظایف در کمپین روابط عمومی خود اختصاص دهید:

سخنگوی رسانه­‌ها

برنامه‌­ریز رویداد

متخصص تبلیغات

طراح گرافیک

نویسنده محتوا

تحلیلگر و محقق کمپین


۸. روش­‌هایی را برای پیگیری پیشرفت کمپین تعیین کنیم

هنگامی که اهداف، چارچوب­‌های زمانی و فعالیت­‌های کمپین روابط عمومی خود را درک کردیم، تعیین کنیم که چگونه می­خواهیم پیشرفت کمپین خود را اندازه‌­گیری کنیم. این ممکن است شامل ردیابی و ثبت بازدیدهای سایت، شماره‌­های دنبال کننده رسانه‌­های اجتماعی، خرید محصول و موارد دیگر در پی فعالیت­‌های کمپین روابط عمومی (PR) خاص باشد.

مطالب مرتبط:

۱۰ Pro Tips for Running an Effective PR Campaign

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ