Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / پروموشن (Promotion)

پروموشن چیست؟


از نظر شغلی، پروموشن و یا ترفیع به ارتقای رتبه یا موقعیت یک کارمند در یک ساختار سلسله مراتبی اشاره دارد. در بازاریابی، پروموشن به نوع دیگری از پیشرفت اشاره دارد. پیشبرد فروش شامل ویژگی های یک محصول یا خدمات خاص از طریق پروموشن یا قیمت تخفیف خورده است. در بیزینس، پروموشن به هر ارتباطی گفته می شود که تلاش می کند افراد را برای خرید محصولات یا خدمات تحت تاثیر قرار دهد. کسب ‌و کارها معمولاً برند، محصولات و خدمات خود را با شناسایی مخاطبان هدف و یافتن راه‌هایی برای رساندن پیام خود به آن مخاطبان تبلیغ می‌کنند و اصطلاح پروموشن فراگیر شدن کسب کار و یا برند ما است که شامل تمام راه هایی است که یک کسب و کار می تواند برای بیشتر دیده شدن محصولات، خدمات یا برند خود تلاش کند.

پوستر تبلیغاتی در ایستگاه اتوبوس و همچنین فروش محصولات و خدماتی که قیمت آن ها برای مدت زمان معینی تخفیف خورده است نوعی دیگر از پروموشن است. پروموشن به مجموعه ای از فعالیت ها اطلاق می شود که محصول، برند یا خدمات را به مخاطبان هدف منتقل می کند. پروموشن ابتدا به بررسی دقیق بیزینس و بعد تفکر برای ایده ای جذاب برای انتخاب و ایجاد پروموشن است تا مردم را آگاه کنیم، ترغیب و در نهایت آنها را جذب کنیم که نسبت به دیگران ارجحیت داشته باشیم تا محصول و خدمات ما فروش رود و یا نسبت به آن آگاهی پیدا کنند.


کلمات پرو‌‌موشن و تبلیغات ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند، اما آنها یکسان نیستند - گروه تبلیغاتی مثلث
کلمات پرو‌‌موشن و تبلیغات ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند، اما آنها یکسان نیستند – گروه تبلیغاتی مثلث

تفاوت پروموشن و تبلیغات


کلمات “پرو‌‌موشن” و “تبلیغات” ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند، اما آنها یکسان نیستند. تبلیغات یکی از اقدامات خاصی است که می توانیم برای پروموشن محصول یا خدمات خود انجام دهیم به عبارت دیگر، این یکی از انواع پروموشن است. تبلیغات یک ارتباط یک طرفه است که هدف آن اطلاع رسانی به مشتریان هدف در مورد محصولات و خدمات و نحوه به دست آوردن آنها است. پروموشن شامل انتشار اطلاعات در مورد یک محصول، خط محصول، برند یا شرکت است. این یکی از ۴p کلیدی آمیخته بازاریابی است.

در اینجا به پروموشن و نمونه هایی از انواع پروموشن که بیزینس ها می توانند استفاده کنند را شرح داده ایم.

پروموشن می تواند به یک تلاش (مانند یک تبلیغ)، یک مفهوم (مانند کاهش موقت قیمت)، یا یک آیتم (مانند یک تی شرت مارک دار) اشاره داشته باشد. در عمل، پروموشن معمولاً این اشکال تبلیغات را با هم ترکیب می کنند. به عنوان مثال، یک فروشگاه لباس ممکن است برای فروش شلوار جین برنامه ریزی کند و یک آگهی در یک روزنامه محلی منتشر کند تا به مردم اطلاع دهد که فروش چه زمانی و کجا انجام می شود.


پروموشن چگونه کار می کند؟


پرو‌‌‌‌‎موشن یک جنبه حیاتی در هر کسب و کاری است. بدون حداقل سطحی از پروموشن، یک کسب و کار نمی تواند مشتریانی جذب کند، و بدون آن، بیزینس ها به سمت تعطیل شدن پیش می روند. در حالی که همه کسب و کارها به نوعی پرو‌موشن نیاز دارند، اما همه آنها به یک نوع یا سطوح یکسانی از پروموشن نیاز ندارند

. هیچ دو کسب‌وکاری دقیقاً نیازهای پروموشنی مشابهی ندارند و تاکتیک‌ها بین صنایع به طور قابل توجهی متفاوت است برای مثال یک فروشگاهی که در مکانی گوشه و دور از خیابان اصلی قرار گرفته ممکن است فقط به تابلویی نیاز داشته باشد در خیابان اصلی تا توجه مشتریان را به مکان فروشگاه جلب کند. به عنوان مثال، سایر مشاغل ممکن است نیاز به سرمایه گذاری در تلاش های فروش مستقیم یا خرید زمان تبلیغات در یک سرویس پخش داشته باشند.


پرو‌‌‌‌‎موشن یک جنبه حیاتی در هر بیزینس است و بدون حداقل سطحی از آن، یک کسب و کار نمی تواند مخاطب هدف جذب کند - گروه تبلیغاتی مثلث
پرو‌‌‌‌‎موشن یک جنبه حیاتی در هر بیزینس است و بدون حداقل سطحی از آن، یک کسب و کار نمی تواند مخاطب هدف جذب کند – گروه تبلیغاتی مثلث

بیزینس های جدید ممکن است مجبور شوند یک دوره آزمون و خطای آزمایشی با سبک‌های مختلف پروموشن را پشت سر بگذارند تا اینکه سبک‌ه پروموشن مناسب خود را پیدا کنند. حتی کسب ‌و کارهای معتبر علاوه بر ادامه پروموشن آزمایش شده و واقعی، استراتژی‌های پروموشن جدید را نیز تجربه می‌کنند.


انواع پروموشن


در زیر تنها چند نمونه از راه های بی شماری که می توانید کسب و کار خود را ارتقا دهید آورده شده است که  می توان انواع مختلفی از آنها را در برنامه بازاریابی خود قرار بدهیم.

دهان به دهان چرخیدن

به عقیده بسیاری، این موثرترین راه برای فراگیری بیزینس است و از همه بهتر، رایگان است. طبق مطالعات نیلسن، ۸۳ درصد از مصرف‌کنندگان به توصیه‌های دوستان و خانواده اعتماد دارند. کسب‌وکارهایی که به طور مداوم برای ارائه خدمات برتر به مشتریان تلاش بیشتری می‌کنند، بیشترین سود را از پرو‌‌موشن شفاهی می‌برند؛ هرچه مشتریان رضایت بیشتری از ما داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که خدمات و محصولات ما را به آشنایان  و اطرافیان خود معرفی و پیشنهاد بدهند.

سایت اینترنتی

یک وب سایت با طراحی حرفه ای می تواند یک ابزار پروموشن عالی باشد که به کسب و کارها اجازه می دهد تا با هزینه کم اطلاعات به روز را در مورد محصولات و خدمات در اختیار مشتریان قرار بدهد. اکثر کسب و کارها حداقل یک صفحه وب ساده با اطلاعات اولیه (آدرس، ساعات کار، شماره تلفن و غیره) دارند، حتی اگر هیچ فعالیتی مثل گذاشتن متن روتین و انجام سئو نداشته باشند اما در سایت اطلاعات اولیه راجب کسب و کار خود را قرار داده اند.

رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم محبوب و ارزان برای پرو‌مو‌شن کسب و کارهایی است که بیشتر آنلاین هستند. فیس بوک، توییتر و یوتیوب و … می توانند در دستیابی به مشتریان موثر باشند. اگر در ایجاد ویدیو مهارت دارید، می توانید تبلیغات ویدیویی محصولات یا خدمات خود را ضبط کرده و آنها را در YouTube پست کنید. اینفلوئنسر مارکتینگ، که از افراد مشهور و دیگر شخصیت‌های شناخته شده برای دستیابی به مخاطبان خود استفاده می‌کند، یکی دیگر از روش‌های محبوب پروموشن در رسانه‌های اجتماعی است.


رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم محبوب و ارزان برای پرو‌مو‌شن کسب و کارهایی است که بیشتر آنلاین هستند - آژانس تبلیغاتی مثلث
رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم محبوب و ارزان برای پرو‌مو‌شن کسب و کارهایی است که بیشتر آنلاین هستند – آژانس تبلیغاتی مثلث

کارت بازرگانی

حتی در عصر دیجیتال، این شکل از انواع پرو‌موشن رایج است برای ترویج کسب و کار. در برخی کشورها، مبادله کارت ویزیت یک جنبه حیاتی از برقرار کردن ارتباط  و آداب تجاری محسوب می شود. فراتر از کارت ویزیت، از انواع  موارد تجاری که می توانیم برای اهداف پروموشن استفاده کنیم مانند سربرگ دارای برند یا امضای ایمیل سفارشی شده و… .

تزیینات وسایل نقلیه

پرو‌موشنی هستند که روی وسایل نقلیه چاپ می شوند. هرکسی که در ترافیک با آن وسیله نقلیه روبرو شود، آگهی را نیز مشاهده خواهد کرد. بسیاری از روکش ها دارای لوگوی حرفه ای طراحی شده و اطلاعات تماس  و … هستند. مطالعات نشان داده اند که پوشش وسیله نقلیه ۲.۵ برابر بیشتر از یک بیلبورد ثابت جلب توجه می کند و می توان آن را بین ۳۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ بار در روز مشاهده کرد.

تراکت

بروشورها یکی دیگر از ابزارهای پرو‌موشن نسبتا قدیمی اما همچنان بسیار مؤثر هستند. یک شرکت خدماتی که در یک محله  کار می کند، می تواند به راحتی آگهی ها را در صندوق های پستی همسایه بیاندازد. بروشورها را می‌توان روی در، در مکان‌های عمومی یا … در معرض نمایش مخاطبان گذاشت.

رویدادهای خیریه

مشارکت در رویدادهای خیریه چه از طریق میزبانی، حمایت مالی یا شرکت در آن یک راه عالی برای ایجاد نگرش مثبت در مورد کسب و کار شما در جامعه است و همچنین می تواند نوعی از انجام  مسئولیت اجتماعی را از این طریق به مخاطبان نشان داد. این تلاش های خیریه باید به طریقی پروموشن شود تا به عنوان یک پرو‌موشن واجد شرایط شود.


پروموشن در اینستاگرام


پروموشن اینستاگرام چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

پروموشن به پست‌هایی که قبلاً مشاهده شده‌اند و احتمالاً عملکرد خوبی داشته‌اند، زندگی دومی می‌بخشد. از سوی دیگر، تبلیغات دارای محتوای جدید هستند و به عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند.


با پروموشن در اینستاگرام، هدف دستیابی به مخاطبان گسترده‌تر برای آگاه بیشتر با برند و داشتن نرخ تبدیل بالاتر از یک پست خاص است - آژانس تبلیغاتی مثلث
با پروموشن در اینستاگرام، هدف دستیابی به مخاطبان گسترده‌تر برای آگاه بیشتر با برند و داشتن نرخ تبدیل بالاتر از یک پست خاص است – آژانس تبلیغاتی مثلث

با پروموشن، هدف دستیابی به مخاطبان گسترده‌تر برای آگاهی و تعامل بیشتر با برند است یا شاید می خواهیم در یک پست خاص تبدیل های بالاتری داشته باشیم.

با این حال، با یک تبلیغ، احتمالاً مخاطب خاصی را با پیام خاصی در ذهن هدف قرار می دهیم.

اهداف پروموشن اینستاگرام

هنگام اجرای پروموشن اینستاگرام سه هدف اصلی وجود دارد:

  • بازدیدهای بیشتر از پروفایل
  • پیام های مستقیم بیشتر
  • بازدیدهای بیشتر از وب سایت

هدفی که انتخاب می کنیم مشخص می کند که کاربران پس از کلیک بر روی CTA به کجا هدایت می شوند، دو هدف اول کاربران را در پلتفرم اجتماعی نگه می دارد، هدف سوم کاربران را به صفحه فرود وب سایت ما (Landing Page) هدایت می کند.


پروموشن و فروش محصول


حوزه مهمی که در آن پرو‌موشن اغلب اعمال می شود، در بخش بازاریابی است. در بازاریابی، یک برند، شرکت، محصول یا خدمات از پرو‌‌موشن برای افزایش آگاهی ازمحصولات، برند، محصولات و افزایش فروش و … استفاده می کند. تاکتیک‌های پروموشن طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرند از پوروموشن ها برای فروش بصورت کوپن و کد تخفیف (یکی را بخرید، دومی را رایگان دریافت کنید) تا تخفیف‌های مستقیم ریالی یا درصد تخفیف برای افزایش فروش است

پرو‌‌موشن برای فروش از طریق رسانه های آنلاین مانند پلتفرم های رسانه های اجتماعی، ارتباطات دیجیتالی مانند پیام کوتاه تلفن همراه، رسانه های چاپی مانند روزنامه ها یا در یک مکان فیزیکی مانند یک فروشگاه خرده فروشی انجام می شود.


نتیجه گیری:

کسب و کارها چه آنلاین و چه آفلاین برای رسیدن به نتایج دلخواهی از فروش، توسعه و آگاهی افراد جامعه از آن کسب و کار، نیاز به پروموشن و تبلیغات دارند. پروموشن با توجه به ابعاد مختلف کسب و کار، زمینه ی کاری، مخاطب هدف و … می توان از انواع پروموشن برای نتایجی که یک کسب کار نیاز دارد رسید. شرکت هایی که در زمینه دیجیتال و تبلیغات فعالیت دارند از نحوه و چگونگی عملکرد پروموشن و تبلیغات متناسب با نیاز و خواسته هر کسب و کاری اطلاع دارند و در این روند اطلاعات بخصوصی در رابطه با هر کسب و کار پیدا کرده و بهترین روش را پیشنهاد می دهند.


مطالب مرتبط:

?What Is a Promotion

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ