Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / مدل ۵M در تبلیغات (Model 5M in Advertising)


مدل ۵M در تبلیغات چیست؟


تبلیغات یکی از بخش های ضروری زندگی یک کسب و کار است. کسب و کار های متفاوت از روش‌های متنوعی برای مدیریت تبلیغات خود استفاده می‌کنند تا سهم بازار و اساس مصرف‌کننده خود را به شیوه‌ای سودآور بهینه کنند. در طول فرآیند تبلیغات، درک هر بخش از بازاریابی و تبلیغات در بخش بازاریابی می تواند مهم باشد. مدل ۵M در تبلیغات عناصری از تبلیغات هستند که می توانند به نشان دادن اهمیت تبلیغات کمک کنند، از جمله اینکه یک تبلیغ چگونه کار می کند و چه محدودیت ها یا گسترش هایی ممکن است داشته باشد.


کاربرد مدل ۵M در تبلیغات


از آنجایی که کسب و کارها به تبلیغات نیاز دارند تا خدمات و محصولات تجاری خود را در معرض دید مشتریان قرار دهند، این عناصر برای هر تیم بازاریابی در یک تجارت در حال توسعه، مهم هستند. کسب‌ و کار ها برای بازاریابی، از مدل ۵M در تبلیغات به طرق مختلف برای مدیریت تبلیغات خود، بهینه‌سازی سهم بازار و جلب رضایت مشتریان خود به روش‌های سودآور استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت‌های کوچک ممکن است از خدمات آژانس‌های تبلیغاتی برای تبلیغ و بازاریابی کسب‌وکار خود استفاده کنند، در حالی که شرکت‌های بزرگ‌تر ممکن است بخش‌های جداگانه‌ای برای تبلیغات و بازاریابی داخل خود شرکت داشته باشند.


کاربرد مدل 5M در تبلیغات - گروه تبلیغاتی مثلث
کاربرد مدل ۵M در تبلیغات – گروه تبلیغاتی مثلث

 به دلیل اهمیت تبلیغات در یک تجارت بزرگ یا کوچک، شرکت ها ممکن است حتی بخش های کاملی را به محصولات، برندها و خدمات مختلف در یک شرکت اختصاص دهند. پنج M می تواند به بخش بازاریابی یک بیزینس کمک کند تا متوجه شوند چگونه برند را توسعه دهند، به سمت یک بازار هدف حرکت کنند و یک استراتژی برای سودهی آینده بیزینس بسازند.

الگو ۵M تبلیغات (مدل ۵M در تبلیغات) عبارت اند از:

 1. هدف
 2. هزینه
 3. پیام
 4. رسانه
 5. اندازه گیری

در ادامه به توضیح الگو ۵M در تبلیغات می پردازیم


۱. هدف (mission)


هدف بازاریابی همان اصلی است که باعث تکمیل شدن تبلیغات می شود. هدف تبلیغات می تواند فروش یک محصول، ترویج یک خدمات، توسعه یک برند یا اهداف بیشتر بیزینس باشد. هدف تبلیغاتی در مورد چیزهایی صحبت می کند که می خواهیم با آن تبلیغ به دست آوریم.


نمونه ای از اهداف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تعریف تصویر محصول: یک هدف می تواند تعریف ماهیت یک محصول برای مخاطبان باشد، مانند زمانی که یک محصول یا برند جدید را توسعه می دهید. این می تواند به ارتباط مخاطبان قبلی با محصولی کمک کند که هرگز آن را ندیده اند و از بازار انتظار ندارند.
 • به روز رسانی خط تولید: این هدف می تواند به مشتریان کمک کند تا به مراحل توسعه محصول علاقه مند باقی بمانند، حتی اگر چندین سال طول بکشد.
 • ایجاد علاقه مجدد به محصول: اگر یک خط تولید برای مدتی غیر فعال بوده است، کمپین های تبلیغاتی می توانند به بازگرداندن حضور یک محصول در ذهن مشتریان کمک کنند.

بخش هزینه در مدل 5M در تبلیغات - گروه تبلیغاتی مثلث
بخش هزینه در مدل ۵M در تبلیغات

۲. هزینه یا بودجه (money)


از دیگر مدل ۵M در تبلیغات تعیین بودجه تبلیغات است. وقتی نوبت به تنظیم بودجه تبلیغاتی می رسد، بخشی از هزینه ۵M تبلیغات در مورد بودجه اختصاص داده شده برای تبلیغات صحبت می کند.

این را می توان بر اساس رسانه مورد استفاده، جغرافیا و جمعیت مورد هدف، زمانی از سال که تبلیغات باید در آن اجرا شود، گروه محصولات، رقابت و درهم ریختگی، برنامه تبلیغاتی، اندازه گیری رسانه، فراوانی تبلیغات و غیره انجام داد.

هنگام تعیین بودجه کل تبلیغات، عوامل زیر را باید در نظر بگیریم:

 • مرحله چرخه عمر محصول

برای محصولاتی که در مراحل اولیه چرخه عمر هستند، باید بودجه بیشتری برای آزمایش کردن تبلیغات در بین مصرف کننده و ایجاد آگاهی در بین آنها اختصاص بدهیم. برندهایی که به خوبی در بازار جا افتاده اند، بودجه تبلیغاتی کمتری نسبت به فروش دارند.

 • اساس مصرف کننده و سهم بازار

با رقابت زیاد در بازار و بر اساس مصرف کننده های وسیع، شرکت های بزرگ نیازی به تبلیغات زیادی ندارند. اگر سهم کمتری در بازار وجود داشته باشد، پیشرفت مستلزم هزینه‌های بیشتری برای کمپین‌های تبلیغاتی است.

 • رقابت در بازار و بهم ریختگی

اگر رقابت زیادی در بازار پیرامون محصول خاصی وجود داشته باشد، باید بر تبلیغات تاکید زیادی داشت.

 • فراوانی تبلیغات

اینها به تعداد تکرارهایی اشاره دارد که یک کمپین تبلیغاتی خاص باید انجام دهد. این ممکن است چندین بار در طول چرخه عمر محصول (PLC) اتفاق بیفتد.

 • قابلیت جایگزینی محصول

برندهایی که به طبقه کالاها تعلق دارند (مانند نوشیدنی، سیگار و غیره) به اختصاص دادن بودجه بیشتری برای تبلیغات نیاز دارند تا تصویر مثبتی از برند و محصول های خود  در ذهن مخاطب ایجاد و حفظ کنند.


پیام تبلیغات، اطلاعات دیداری و شنیداری برای اطلاع‌رسانی و متقاعد کردن مخاطب - آژانس تبلیغاتی مثلث
پیام تبلیغات، اطلاعات دیداری و شنیداری برای اطلاع‌رسانی و متقاعد کردن مخاطب

۳. پیام (message)


پیام تبلیغات یکی دیگر از اجزاء مدل ۵M در تبلیغات است که شامل اطلاعات دیداری و شنیداری است که توسط تبلیغ‌کننده برای اطلاع‌رسانی و متقاعد کردن مخاطب در مورد محصول، خدمات یک بیزینس با استفاده از ایده تهیه می‌شود. یکی از این روش ها، به رهبران کسب و کار و مدیران بخش مربوطه اجازه می دهد تا قبل از تصمیم گیری در مورد پیام نهایی، طوفان فکری کنند.

روش دیگر آن، اهداف پیام را به ارزش های عقلانی، حسی و اجتماعی مشتری نسبت می دهد. هر دوی این روش‌ها اجرای پیام را تأیید می‌کنند و بر آن تکیه می‌کنند، که هر دو نوع ساخت پیام تبلیغاتی، مفهوم و پیام تبلیغات را به مخاطبان می رساند.

 • باید توجه داشت که قبل از اینکه پیام نهایی منتقل شود، یک تبلیغ کننده خوب همیشه چند پیام را بعنوان جایگزین، در نظر بگیرد.
 • یک کمپین خوب تمرکز خود را بر روی حداقل یک پیشنهاد اصلی فروش کالاها یا خدمات ارائه شده حفظ می کند.
 • اجرای پیام هنگامی که یک پیام گفته می شود، عامل مهم تر، نحوه انتقال یا گفتن آن است. برخی بر جنبه های احساسی تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر بر موقعیت منطقی محصولات تمرکز می کنند، به هر حال می توان مشتری را به سمت برند جذب کرد. عواملی مانند لحن، سبک، قالب و کلمات دقیق، تعیین‌کننده‌های بزرگی برای اجرای صحیح پیام هستند.

رسانه به مخاطبان دسترسی یا بر آنها تأثیر می بگذارد - آژانس تبلیغاتی مثلث
رسانه به مخاطبان دسترسی یا بر آنها تأثیر می بگذارد

۴. رسانه (media)


از دیگر مدل ۵M در تبلیغات در ایران رسانه و خارج از ایران با نام مدیا شناخته شده است که هنگام ساخت برنامه تبلیغاتی در نظر گرفته می شود، رسانه است. مدیا (رسانه) به طور کلی به هر کانال ارتباطی گفته می شودکه شامل هر چیزی از کاغذ چاپی گرفته تا داده‌های دیجیتال می تواند باشد و محتوای آن نیز شامل هنر، اخبار، محتوای آموزشی و… است.

هر چیزی که بتواند به مردم دسترسی پیدا کند یا بر آنها تأثیر بگذارد، از جمله تلفن، تلویزیون و اینترنت نوعی رسانه در نظر گرفته شود. رسانه شبکه ای است که تبلیغات از طریق آن انتقال می یابد. هنگام انتخاب رسانه برای پخش یک تبلیغ، باید ضمن در نظر گرفتن محتوای تبلیغات، بر میزان دسترسی، تأثیر و فراوانی رسانه ها بررسی کنیم.


 ارزیابی تبلیغ، میزان اثربخشی یک تبلیغ برای مخاطبان هدف و محصول - گروه تبلیغاتی مثلث
ارزیابی تبلیغ، میزان اثربخشی یک تبلیغ برای مخاطبان هدف و محصول

۵. ارزیابی (measurement)


این مرحله از مدل ۵M در تبلیغات عمدتاً با هدف ارزیابی ظرفیت و اثربخشی تبلیغات یا کمپین تبلیغاتی است.

ارزیابی تبلیغ، مجموعه‌ای از فعالیت‌های پس از تبلیغات است که میزان اثربخشی یک تبلیغ را برای مخاطبان هدف و محصول مشخص می‌کند. با استفاده از ابزارهای تحقیق و تجزیه و تحلیل، یک تیم می‌تواند مشکلات و پتانسیل‌هایی که باعث بهبودی و افزایش توسعه تبلیغات می شود را، تعیین کند. قسمت ارزیابی مدل ۵M در تبلیغات به افزایش سودآوری یک تبلیغ کمک می کند و می تواند به بازده تبلیغات در آینده کمک کند.


جمع بندی

در مجموع، الگو ۵M تبلیغات نقشی کلیدی در توانمندسازی تبلیغ‌کنندگان برای برقراری پیام براساس دسته‌بندی خدمات یا محصول برای انجام مأموریت تبلیغاتی از طریق فرکانس تبلیغات و کانال‌های ارتباطی مناسب دارد. استفاده درست از هدف تبلیغاتی، هزینه، پیام، رسانه و اندازه گیری باعث بهینه سازی مشتری راغب، تبدیل ها (کانورژن ها) و فروش کمپین های تبلیغاتی می شود.


مطالب مرتبط:

?What Are the 5 M’s of Advertising

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ