Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / مدل کسب و کار یا بیزینس مدل (Business Model)


مدل کسب و کار (تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن، بوم مدل کسب و کار)


مدل کسب و کار (Business Model) چارچوبی برای چگونگی خلق ارزش توسط یک شرکت است. یک مدل کسب و کار به سوالات اساسی در مورد مشکلی که قرار است حل کنیم، نحوه حل آن و فرصت رشد در یک بازار معین پاسخ می دهد. ایجاد یک بیزینس مدل موفق ضروری است، چه در حال شروع یک سرمایه گذاری جدید، چه در حال گسترش به یک بازار جدید و برندسازی و یا تغییر استراتژی در رابطه با بازار هستیم می توانیم از بیزینس مدل استفاده کنیم تا تصمیمات اساسی در مورد فرصت ها را در یک مکان ثبت کنیم و مسیر را تعیین کنیم. در ادامه مطلب علاوه بر صحبت درباره اینکه بیزینس مدل چیست، به اختصار در رابطه با بیزینس و تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن و بوم کسب‌ و کار صحبت می کنیم.

مدل کسب و کار در زمینه ایجاد سرمایه گذاری جدید تکامل یافته اند. مدل‌های کسب ‌وکار با ارائه دیدگاه کار آفرینی به عناصر بازاریابی تثبیت‌ شده مانند ارزش پیشنهادی، جذب ارزش و شبکه‌های موثر در ارزش، نظم بازاریابی را با چالش‌ها و فرصت هایی برای تعامل با محیط‌ های کارآفرینی فراهم می‌کنند به‌ویژه، مدل های کسب‌ و کار یا همان بیزینس مدل رویکرد هایی را می‌طلبند که ارزش استفاده از پیشنهاد‌های بازاریابی را روشن کند، عملکرد قراردادها را در سازمان‌ دهی شبکه‌های ارزش آشکار کند و غیره .


موفقیت یا شکست مدل کسب و کار به تعامل با مدل کسب و کار دیگر بستگی دارد - گروه تبلیغاتی مثلث
موفقیت یا شکست مدل کسب و کار بر اساس تعامل با مدل کسب و کار دیگر

در رابطه با همین موضوع یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد که از هر ۱۰ شرکت، هفت شرکت در حال نوآوری در بیزینس مدل هستند و ۹۸ درصد باورنکردنی بیزینس مدل خود را تا حدی اصلاح می‌کنند. این موضوع تعجب آور نیست، فشار برای شکستن بازارها در کشورهای در حال توسعه، به ویژه آنهایی که در وسط و پایین هرم قرار دارند، باعث افزایش نوآوری در مدل های تجاری می شود.

رکود اقتصادی در جهان توسعه یافته شرکت ها را مجبور می کند تا بیزینس مدل خود را اصلاح کنند یا مدل های جدید ایجاد کنند. علاوه بر این، ظهور رقبای جدید مبتنی بر فناوری و کم‌هزینه، شرکت‌های فعلی را تهدید می‌کند، صنایع را تغییر می‌دهد و سود را دوباره توزیع می‌کند. در واقع، روش‌هایی که شرکت‌ها از طریق بیزینس مدل خود ارزش ایجاد می‌کنند و به دست می‌آورند، در سراسر جهان دستخوش تحولی اساسی است.

با این حال، بیشتر شرکت‌ها به طور کامل با نحوه رقابت از طریق بیزینس مدل آشنا نشده‌اند. از طرفی بسیاری از مشکلات در تمرکز بی‌وقفه شرکت‌ها بر ایجاد مدل‌های نوآورانه و ارزیابی اثربخشی آن‌ها است، در حالی که، موفقیت یا شکست مدل کسب و کار یک شرکت تا حد زیادی به نحوه تعامل آن با مدل های دیگر کسب و کار ها در صنعت بستگی دارد. شرکت ها توجه داشته باشند که بیزینس مدل خود را با توجه به رقیبان خود بسازند.


مدل کسب و کار برای شروع یک بیزینس - گروه تبلیغاتی مثلث
مدل کسب و کار (Business Model)

بیزینس چیست؟


هر فعالیتی که شامل ارائه ی کالا و خدمات باشد و منجر به کسب درآمد شود، بیزینس نام دارد. مبحث بیزینس هم در اقتصاد کشور و هم در بخش سرمایه داری نقش بسزا و کلیدی دارد. در واقع کسب و کارها به این دلیل ایجاد می شوند که منجر به کسب درآمد و سود آوری شوند.

در راه اندازی بیزینس موفق حتما نیاز به بیزینس پلن و بیزینس مدل است، بیزینس مدل مسیر استراتژی عملکرد بیزینس ما را مشخص می کند و بیزینس پلن راه ها و روش های اجرا رسیدن به هدف و استراتژی رو مشخص می کند

برای شروع یک بیزینس نیازی نیست که مدلی تازه ابداع شود بلکه می توان از همان ایده هایی که در ذهن است به سمت و سوی مشخصی حرکت کرد. این ایده ها باعث ایجاد کسب و کار خواهد شد. کسب و کارها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به سلیقه و نوع هدف می توان یکی از این مدل ها را در پیش گرفت و با برنامه ریزی صحیح در آن موفق عمل کرد.

در ادامه مطلب به موضوعات بیزینس مدل چیست و چه کمکی به بیزینس ها می کند را بررسی می کنیم.


بیزینس مدل چیست - گروه تبلیغاتی مثلث
اهمیت بروز رسانی کردن بیزینس مدل

بیزینس مدل چیست؟


بیزینس مدل چیست؟بیزینس مدل یک طرح برای راه اندازی سودآور یک کسب و کار در یک بازار خاص است که به کمک آن کسب سود، محصولات یا خدماتی را که کسب و کار قصد فروش آن را دارد، بازار هدف شناسایی شده و هر گونه هزینه پیش بینی شده را مشخص می کند. بیزینس مدل هم برای کسب ‌وکارهای جدید و هم برای کسب‌ و کارهای تأسیس‌ شده مهم هستند. آنها به شرکت های جدید و در حال توسعه کمک می کنند تا سرمایه گذاری کنند، استعدادها را جذب کنند و به مدیریت و کارکنان انگیزه دهند.

زمانی که ما شروع به فعالیت کسب‌ و کاری می کنیم باید به‌طور مرتب بیزینس مدل خود را به‌ روزرسانی کنیم، در غیر این صورت نمی‌توانیم روندها و چالش‌های پیش رو را پیش‌بینی کنیم. بیزینس مدل به سرمایه گذاران کمک می کند تا شرکت هایی را که به آنها علاقه دارند ارزیابی کنند.

برای اینکه به یک بیزینس موفق برسیم روش های متعددی وجود دارد اما مهم ترین مسئله در این امر داشتن برنامه ریزی صحیح است.

 جزء اصلی مدل کسب و کار، ارزش پیشنهادی است که توصیفی از کالاها یا خدماتی است که یک شرکت ارائه می دهد و چرا آنها برای مشتریان یا مخاطبان مطلوب هستند، که در حالت ایده آل به گونه ای بیان می شود که محصول یا خدمات را از رقبای خود متمایز می کند. مدل کسب‌ و کار یک شرکت جدید باید هزینه‌های راه‌اندازی پیش‌بینی‌شده و منابع مالی، جایگاه مخاطب هدف برای کسب‌ و کار، استراتژی بازاریابی، بررسی رقابت و پیش‌بینی درآمدها و هزینه‌ها را نیز پوشش دهد.

 این طرح همچنین ممکن است فرصت هایی را تعریف کند که در آن کسب و کار می تواند با سایر شرکت های تاسیس شده شریک شود. به عنوان مثال، مدل کسب و کار برای یک تجارت تبلیغاتی ممکن است مزایایی را از ترتیبی برای ارجاع به یک شرکت چاپ و از آن مشخص کند.


بوم مدل کسب و کار - گروه تبلیغاتی مثلث
پاداش متغیر ابزاری قدرتمند برای بیزینس ها

بوم مدل کسب و کار


بوم مدل کسب‌ و کار یک الگوی مدیریت استراتژیک و استارت‌آپ ناب برای توسعه یا مستندسازی مدل‌های کسب‌وکار موجود است. بوم کسب‌ و کار یک ابزار بصری با عناصری است که ارزش پیشنهادی، زیرساخت، مشتریان و امور مالی یک شرکت را توصیف می کند. بوم کسب و کار روشی سازماندهی شده برای ارائه مفروضات در مورد نه تنها منابع کلیدی و فعالیت های کلیدی زنجیره ارزش ما، بلکه همچنین ارزش پیشنهادی، روابط با مشتری، کانال ها، بخش های مشتری، ساختارهای هزینه و جریان های درآمد را ارائه می دهد.

بوم کسب‌ و کار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را با نشان دادن مبادلات بالقوه با مقایسه آنها با یکدیگر هماهنگ کنند و بتوانند تصویر بزرگ‌تری از چارچوب کلی کسب‌وکار خود را ببینند. بوم کسب‌ و کار اساساً از مفهوم فرضی پیتر دراکر در مورد «مدل» کسب‌وکار گرفته شده و آن را به چیزی بسیار ملموس‌تر تبدیل کرده است، که اکنون می‌توانیم آن را به صورت بصری ببینیم و از آن به عنوان ابزاری برای در نظر گرفتن تمام جنبه‌های مختلف یک مدل کسب‌وکار استفاده کنیم.


بیزینس مدل کسب و کارهای موفق نیاز مشتری را برآورده می کند - گروه تبلیغاتی مثلث
برطرف کردن نیاز مشتری توسط مدل کسب و کار

کسب‌وکارهای موفق بیزینس مدلی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد نیازهای مشتری را با قیمت رقابتی و هزینه پایدار برآورده کنند. با گذشت زمان، بسیاری از کسب‌وکارها هر از گاهی مدل‌های کسب‌ و کار خود را اصلاح می‌کنند تا محیط‌ های تجاری در حال تغییر و تقاضاهای بازار را منعکس کنند.

هنگام ارزیابی یک شرکت به عنوان یک سرمایه گذاری احتمالی، سرمایه گذار باید دقیقاً دریابد که چگونه پول خود را به دست می آورد. این به معنای نگاه کردن به مدل کسب و کار شرکت است. مسلماً، مدل کسب و کار ممکن است همه چیز را در مورد چشم انداز یک شرکت به شما بگوید. اما سرمایه‌گذاری که مدل کسب‌ و کار را درک می‌کند، می‌تواند اطلاعات مالی را بهتر درک کند.


 بیزینس پلن به جزئیات بیشتری می‌پردازد - گروه تبلیغاتی مثلث
پرداختن به جزئیات بیشتر در بیزینس پلن

تفاوت بیزینس مدل و بیزنس پلن


از تفاوت بیزینس مدل و بیزنس پلن باید گفت که یک طرح کسب و کار یا بیزینس پلن (BP)، سندی است که به کسب و کار ها درباره ی محصولات و خدمات، چگونگی به دست آوردن پول، رهبری و منابع انسانی، تامین مالی، مدل‌های عملیاتی و جزییات رسیدن به موفقیت را کمک می کند. کار آفرینان معمولا در هنگام راه اندازی کسب و کار جدید خود آن را می نویسند. در حالی که کسب و کار های با سابقه معمولا بیزینس پلن را هنگام تغییر جهت و یا استراتژی شرکت می ‌نویسند. اصولا بیزینس پلن یک شرکت، سه الی پنج سال آینده ی آن شرکت را پوشش می دهد.

یک بیزینس پلن به جزئیات بیشتری می‌پردازد و سندی است که توضیح می‌دهد چگونه مدل کسب‌ و کار را عملی می‌کنیم. طرح کسب و کار ما احتمالاً شامل اهداف شرکت ما، منابع و روش هایی است که برای دستیابی به آن اهداف استفاده می کنید و حتی جدول زمانی مورد انتظار و عملکرد مالی ما را هم مشخص می کند.

در خصوص تفاوت بیزینس مدل و بیزنس پلن باید گفت که بیزینس‌مدل پایه و اساس شرکت و محصولات شماست. مدل کسب و کار ایده اصلی از نحوه درآمد زایی کسب و کار شما را نشان می دهد. بیزینس مدل نشان می دهد که چه محصولات و خدماتی را باید ایجاد کرد و چگونگی انجام کار را نشان می دهد و این که یک کسب و کار و بیزینس چه هزینه‌ هایی در پی خواهد داشت.


 بیزینس مدل و بیزینس پلن هر دو ابزار مهمی هستند - گروه تبلیغاتی مثلث
اهمیت هر دو ابزار بیزینس مدل و بیزینس پلن

بیزینس مدل و بیزینس پلن هر دو ابزار مهمی هستند که به ما در ایجاد و اصلاح استراتژی کمک می کنند. بسیاری از اوقات هنگام پیگیری یک ابتکار تجاری جدید از هر دو استفاده خواهیم کرد، اما هر کدام هدف متفاوتی را دنبال می کنند. مدل کسب و کار و طرح کسب و کار با هم، ارزش مورد نظر محصول ما و نحوه برنامه ریزی برای ارائه این ارزش به مشتریانمان را توصیف می کند.


سخن آخر


هر کسب و کار و یا بیزینس موفقی اگر روزی زمین بخورد و بخواهد همان کسب و کار خود را از نو شروع کند، برای رسیدن به موفقیت همان زمان اوج خود، نیاز به بیزینس پلن و بیزینس مدل کسب کار خود دارد. بیزینس مدل مثل یک چراغ قوه تمام مسیر و استراتژی های عمل کردی ما رو مشخص می کند تا بتوانیم با استفاده از آن قدم های بعدی و همینطور آینده کسب و کار خود را پیش بینی کنیم و با توجه با شرایط های مختلف که در پیش رو خواهیم داشت بتوانیم بیزینس مدل خود را متناسب با آن شرایط تغییر بدهیم تا باعث تداوم بیزینس خود شویم.


مطالب مرتبط:

?What Is a Business Model

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ