Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / قیف فروش در بازاریابی (Sales Funnel In Marketing)


الگوی قیف فروش در بازاریابی و لید به چه معناست؟


در کسب ‌وکارهای بزرگ میزان فروش و مشتری مداری از مهم‌ترین عواملی است که باعث بقا و پایدار ماندن آن کسب و کار می ‌شود. اگر مشتری از خدماتی که ارائه می‌دهید راضی باشد، پیشرفت زیادی در کسب و کارتان می‌کنید. در گام نخست باید نیازهای مشتری را بشناسید و این سؤال در ذهنتان ایجاد می شود که چه کارهایی می تواند مشتریان را با شما همراه کند و آن‌ ها را مجاب کند تا از شما حمایت کنند. راهکارهای ویژه ‌ای در این مسیر می ‌توانند شما را یاری دهند، اما می خواهیم شما را با اصطلاح قیف فروش در بازاریابی و چگونگی تبدیل لید به مشتریان بالقوه آشنا کنیم.


اهمیت قیف فروش در کسب و کارها چیست؟

این مدل در کسب و کارها بسیار کارآمد است و مشتری را از مرحله آشنایی تا مرحله خرید راهنمایی می کند. البته باید بدانید لزوماً همه افرادی که با کسب و کار شما آشنا می‌شوند مشتری نیستند و یا در مرحله‌ ای مشتری می‌شوند و بعد از آن بسته به علایق و نیازهایشان شما را انتخاب نمی کنند؛ این مدل اصطلاحاً قیف نامیده می شود.


لید- سرنخ - قیف فروش در بازاریابی - آژانس تبلیغاتی مثلث
قیف فروش در بازاریابی

چرا الگوی فروش را به قیف تشبیه می کنند؟

این موضوع که همه افراد به مشتریان ثابت تبدیل نمی شوند امری طبیعی است. قیف فروش در اینجا این گونه معنا می شود که همه افرادی که وارد سایت می شوند و یا از کسب و کار شما بازدید می کنند، مشتری ثابت نیستند و بعد از مدتی انتخابشان تغییر می کند و این امری طبیعی است. نمی توان انتظار داشت که همواره مشتریان ثابتی داشته باشیم اما می‌توانید مقدار این ریزش را کم کنید.


دسته بندی انواع مشتری

برای آشنایی و درک بهتر با این مدل فروش باید انواع مشتریان را از لحاظ میزان آگاهی و میل آن‌ها به خرید دسته بندی کرد.


انواع لید یا سرنخ چیست؟

 گروهی از افراد که با کسب و کار آشنا می‌شوند و از وجود چنین کسب و کاری آگاه می شوند و یا نسبت به آن کسب و کار واکنش نشان می دهند را لید یا سرنخ می گویند. الگوی قیف فروش بر اساس لید یا سر نخ شکل می گیرد.

این افراد (لید) منتظر برقراری تماس و ارتباط از طریق کسب و کار هستند که اغلب موفق می شود.


مشتری بالقوه به چه نوع افرادی گفته می شود؟

این افراد علاوه بر اینکه با کسب و کار آشنا شده ‌اند و به نوعی برای خرید و ارتباط بیشتر با کسب و کار ابراز علاقه کردند، احتمال خرید در این گونه افراد بیشتر می شود و طبیعتاً بخشی از ریزش ها در این مرحله روی می‌دهد. در الگوی قیف، مشتریان بالقوه بعد از لید قرار می گیرند.

مشتری وفادار در کدام مرحله از الگو قرار می گیرد و به چه افرادی اطلاق می شود؟

مشتری وفادار به افرادی گفته می‌ شود که ارتباط آن‌ ها فراتر از علاقه ‌مندی رفته و حتماً منجر به خرید می شود؛ البته در نظر داشته باشید که این افراد بیشتر از یک بار خرید انجام می دهند و در الگوی فروش، بعد از مشتریان بالقوه قرار می ‌گیرند که احتمال ریزش آن‌ ها کمتر است.


برای داشتن کسب و کاری موفق باید مراحل قیف فروش در بازاریابی را بهتر بشناسیم. همان‌طور که گفتیم این مدل بسته به انواع مشتری و نیازهایی که دارند، مراحل مختلفی دارد اما به طور کلی می توان آن را در شش مرحله خلاصه کرد.


آگاهی سازی در ابتدای قیف فروش در بازاریابی است - مجموعه تبلیغاتی مثلث
آگاهی سازی در ابتدای قیف فروش در بازاریابی

قسمت بالایی قیف یا همان آگاهی

مرحله آگاهی سازی در ابتدایی ترین بخش این قیف فروش در بازاریابی قرار دارد. در این بخش اغلب مشتریان به‌وسیله‌ کمپین محتوا و یا تبلیغات‌ گسترده که از کسب و کار شما دیده اند با کار شما آشنا می شوند و سعی در برقراری ارتباط دارند. در این مرحله باید سعی کنید اعتماد سازی و ارائه دادن خدمت مناسب با نیاز مشتری را در اولویت قرار دهید. دقت کنید باید حضور پر رنگی برای جذب مشتری داشته باشیم. در الگوی قیف فروش مشتریانی که قرار است کسب و کار شما را بشناسند از راه های زیر با شما آشنا می شوند.


وبلاگ ها

 داشتن سایت و وبلاگ، به بالا رفتن اعتماد مشتری نسبت به کسب و کار شما کمک ویژه ای می کند. شما فرض کنید می خواهید از جایی اقدام به خرید کنید، اگر این امکان از طریق سایت برای شما فراهم شده باشد اعتماد شما به آن مجموعه بیشتر می شود و با خیال راحت اقدام به خرید می کنید. وبلاگ اصلی ترین مرحله پیش فروش را در اهمیت قیف فروش بر عهده دارد.


جستجوی کلمات کلیدی در صفحه ‌های مجازی

افراد مختلف بر اساس نیازهایی که دارند اقدام به جستجو در فضای مجازی می کنند. اگر شما صاحب کسب و کار قوی باشید با اولین جستجوی مشتری، نام کسب و کار شما در صفحه اول موتورهای جستجو قرار می گیرد. لازمه این امر داشتن فعالیت مستمر و طولانی مدت است.


شبکه مجازی بستری برای معرفی کسب و کار ها

در دنیای امروزه، با پیشرفت تکنولوژی علاقه افراد به فضای مجازی بیشتر از قبل حس می ‌شود. کسب و کارهایی که در فضای مجازی راه اندازی شده اند، سریع تر و بیشتر از بقیه دیده می شوند. در قیف فروش فضای مجازی نقش اساسی در جذب مشتری دارد. کاربران زیادی که در فضاهای مجازی مشغول به فعالیت هستند قطعاً نیازها و علایق مختلفی دارند. کسب و کار می تواند موفق باشد و پوشش دهنده بیشتر نیازها و علاقه‌ مندی های مشتریان هدف باشد.


برای کسب و کار خود وب سایت داشته باشید- آژانس تبلیغاتی مثلث
داشتن وب سایت برای کسب و کار خود

وب سایت ها

وب ‌سایت ‌ها نیز همانند وبلاگ‌ ها عمل می کنند و دسترسی برای مشتریان را راحت‌ تر می ‌کنند. پس سعی کنید برای کسب و کار خود حتماً وب سایت داشته باشید.


داشتن کانال در یوتیوب و آپارات باعث دیده شدن بیشتر کسب و کارتان می شود.

در الگوی قیف فروش این دو کانال از معروف ترین ها هستند. شما می توانید ویدیوهای تبلیغاتی و یا حتی آموزش خود را در آن بارگذاری کنید. یوتیوب و آپارات شما را سریع‌ تر و راحت ‌تر به پیشرفت می رساند.


آگهی تبلیغاتی، اصلی ترین و مهم‌ترین اقدام برای پیشرفت در کسب و کار

تبلیغات گسترده برای هر کسب و کاری ضروری است؛ سعی کنید با تبلیغات فراوان کسب و کار خود را بیشتر نشان دهید.


مرحله علاقه مندی بعد از شناخت سرنخ ها پدیدار می شود

هنگامی که سرنخ ها را شناسایی کردیم و فهمیدیم که نیازهای آن‌ها چیست، وارد مرحله بعدی یعنی علاقه‌مندی می شویم. در این مرحله علاقه مندی لیدها به کسب و کار و ارتباط گرفتن با آن کسب و کار مشخص می شود. در این شرایط باید تبلیغات گسترده از طریق ایمیل و برگزاری وبینار تبلیغات در فضای مجازی و یا هر موردی که بتواند علاقه مندی مشتری را نسبت به کسب و کار ما بیشتر کند، انجام شود.

در الگوی قیف فروش مرحله علاقه‌ مندی زمانی پدیدار می شود که لید ها به جستجوی کسب و کار و یا کسب و کار مشابه آن علاقه پیدا می کنند به دنبال آن می‌روند.


توجه به قسمت وسط قیف برای شناخت بهتر علاقه مندی های مشتری

در این مرحله به لید ها، مشتریان بالقوه نیز می گویند زیرا علاقه مندی آن ها شناخته شده و به سمت کسب و کار شما سوق پیدا کرده اند. کاری که بازاریاب باید انجام دهد این است که اطلاعات بیشتری به مشتری بدهد. این کار در الگوی قیف فروش می‌تواند با ایجاد کمپین و یا کلاس های آنلاین در بستر فضای مجازی انجام شود.


بازاریابان باید مشتری را متقاعد کنند - مجموعه تبلیغاتی مثلث
متقاعد کردن مشتری

ارزیابی مهم ترین مرحله در این الگو است

ارزیابی مرحله ای است که خریداران تصمیم نهایی خود را مبنی بر انتخاب کسب و کار شما و خرید از آن می گیرند. کاری که بازاریان باید انجام دهند این است که مشتری را متقاعد کنند که خدماتی که ارائه می دهند بهترین انتخاب برای آن هاست؛ اما اگر شرایط فروش حضوری مقدور نباشد، باید فعالیت های بیشتری را برای تاثیرگذاری بر روی مشتری انجام داد.

در الگوی قیف فروش، برای شرایط فروش غیر حضوری از ویدیو ها استفاده می شود. پس علاوه بر تیم بازاریابی قوی باید تولید محتوا برای کسب و کار نیز قوی باشد؛ تاثیر ویدیو ها بر مشتری مثبت هستند.


قسمت پایین قیف مرحله نهایی است

قسمت پایینی قیف مرحله ای است که سرنخ یا لید تصمیم نهایی خود را برای خرید گرفته است. در اینجا تیم بازاریابی باید فردی را مسئول انجام تراکنش قرار دهد. اگر ثبت سفارش و ارسال آن به درستی انجام شود و سرعت لازم را داشته باشد، لید ترغیب می شود تا مجدداً از شما خرید را انجام دهد. پس در الگوی قیف فروش از مرحله نهایی به سادگی گذر نکنید.


اهمیت تولید محتوا در الگو قیف

برای هر کسب و کاری تولید محتوای خوب مهم ترین اصل است؛ اما در این الگو، محتوا بسیار مهم تر از سایر جوانب است. اگر بتوانید محتوای تاثیرگذاری تولید کنید و آن را به درستی در اختیار مشتری قرار دهید، موفقیت شما تضمین شده می باشد.

البته ارائه کالاهای با کیفیت نیز نباید نادیده گرفته شود. سعی کنید بازاریابان و تولیدکنندگان محتوا که تجربه زیادی دارند را برای کسب و کار خود را استخدام کنید.


 مرحله آخر در الگوی قیف فروش،مشتری متقاعد به خرید شود- گروه تبلیغاتی مثلث
مرحله آخر قیف فروش متقاعد کردن مشتری برای خرید

مراحل قیف فروش در بازاریابی و تولید محتوا


مرحله اولیه الگوی قیف و اهمیت تولید محتوا:

در مرحله اولیه این الگو یعنی ابتدای قیف، باید محتوای کاربردی تولید شود. کاربران و مشتریان در این مرحله شما را از طریق جستجو در شبکه های اجتماعی و یا گوگل پیدا می کنند. اگر در همان ابتدا محتوایی که شما تولید کردید برای آن ها جذاب باشد، علاقه پیدا می‌کنند تا شما را دنبال کنند. پس با توجه به استراتژی کسب و کار خود و در نظر گرفتن الگوریتم قیف، محتوایی مناسب تولید کنید.


مرحله دوم از این الگو و اهمیت تولید محتوا در آن:

در این محل باید محتوای مناسب با نیاز مشتری و همچنین کسب و کار شما تولید شود به طوری که مشتری را جذب کند و مطالب مفیدی انتقال داده شود. توجه کنید اگر محتوا طولانی باشد اما مطلب مورد نظر را انتقال ندهد، خواننده و یا مشتری هیچ اشتیاقی به دنبال کردن شما ندارد و فرصت برای کسب و کارهای رقیب در جهت جذب مشتری فراهم می شود.


مرحله آخر و اهمیت تولید محتوا در این مرحله:

مرحله آخر در الگوی قیف فروش به این صورت پیش می‌رود که مشتری متقاعد به خرید می شود و تولید محتوا باید به گونه ‌ای باشد که برای نظر مشتری احترام قائل شود.


کلام اخر

ایجاد قیف فروش در بازاریابی کار ساده‌ای نیست که تنها در یک روز بتوانید آن را به صورت کامل انجام دهید. قیف فروش پروژه‌ای ادامه دار است که تا زمانی که کسب ‌و ‌کار شما وجود دارد، باید آن را به صورت فعال پیگیری کنید. هرچند ایجاد قیف فروش راحت نیست اما یکی از بهترین فرصت‌ها برای کسب و کار شما است و کارایی و اثربخشی بسیار زیادی برای پیشرفت شما دارد.

هر کسب و کاری مراحل قیف فروش متفاوتی از دیگر کسب و کارها دارد و نمی توان برای تمامی مشاغل نسخه واحدی از استراتژی های تولید محتوا برای مراحل قیف فروش را بیان نمود. اینکه بتوانید رفتار و احساسات مخاطب را به خوبی درک کنید، محدوده ورودی و خروجی قیف فروش خود را در صنعت خود گسترش دهید و به تدوین تولید محتوا مشخص برای مخاطبان خود بپردازید تا مخاطبان خود را به مشتری تبدیل کنید، روندی است که به کسب کار شما کمک چشمگیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

Sales Funnels: Definition, Process, Stages and Examples

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ