Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / عملیات بازاریابی (Marketing Operations)

هر فکری که باید در مورد عملیات بازاریابی در یک مکان بدانیم

عملیات بازاریابی، که گاهی اوقات به عنوان MOps نامیده می‌­شود، یک اصطلاح چتر است که افراد، فرآیندها و فناوری را توصیف می­‌کند که استراتژی بازاریابی کلی یک کسب و کار را تقویت می‌­کند و شانس موفقیت را افزایش می‌­دهد. افراد درگیر در عملیات بازاریابی، مبنایی را ایجاد می‌­کنند که تلاش­ های بازاریابی را تقویت و پشتیبانی می­‌کند. این امر دستیابی به اهداف را با پیاده‌سازی سیستم‌هایی آسان‌تر می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بازاریابان برای موفقیت در مشاغل خود به بهترین وجه مجهز هستند.


بدون عملیات بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابی (MOps)، فعالیت‌های ضروری تیم‌های بازاریابی دشوار خواهد بود - آژانس تبلیغاتی مثلث
عملیات بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابی (MOps)

چرا عملیات بازاریابی مهم است؟

۹۳ درصد از بازاریابان B2B می­‌گویند که عملکرد عملیات بازاریابی برای ایجاد تحول دیجیتال مهم یا حیاتی است. از این گذشته، بدون عملیات بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابی (MOps)، انجام فعالیت‌های ضروری به طور موثر برای تیم‌های بازاریابی دشوار خواهد بود، زیرا آنها سایر بخش‌های بازار‌یابی را قادر می‌سازند تا انسجام را در کمپین‌ها و فرآیندها ایجاد کنند.

به عنوان مثال، همانطور که فناوری برای انجام بیشتر وظایف بازار‌یابی ضروری است، تیمی برای مدیریت پیچیدگی آن فناوری و اطمینان از کارکرد آن همانطور که باید، نیز ضروری است که دقیقاً همان چیزی است که MOps است.

در اینجا چند نمونه از موقعیت ­هایی وجود دارد که می‌­توان با داشتن یک تیم عملیات بازاریابی اصلاح کرد:

در هاب اسپات (HubSpot)، تیم عملیات‌ بازار‌یابی مسئول پشتیبانی از سیستم‌ها و فرآیندهایی است که تیم بازاریابی را قادر می‌سازد تا در نقش‌های خود بهینه عمل کند. این شامل همه چیز می­‌شود از مجوزها گرفته تا بازار‌یابی مکالمه، داده­‌های کاربر، فرم‌­ها و عملیات ایمیل.

یک کارکرد اساسی از نحوه عملکرد یک تیم عملیات بازاریابی MOps، مدیریت صحیح است.


مدیریت عملیات بازاریابی


مدیریت عملیات بازاریابی چارچوبی را برای نحوه انجام کارها و تیم­‌های بازار‌یابی ایجاد می­کند. این مدیریت تصمیمات استراتژیک را در مورد فعالیت‌­های بازاریابی اتخاذ می­کند و یک استراتژی بهینه را توسعه می‌­دهد که سیستم­‌های شروع تا پایان را که به موفقیت کمک می­‌کنند را دیکته می­‌کند.

به عنوان یک نقطه مرجع، عملیات بازاریابی فرآیند استراتژی و بهینه­‌ سازی است، در حالی که مدیریت عملیات بازاریابی نحوه انجام این استراتژی و بهینه‌­سازی را مشخص می­کند.

از آنجایی که هدف مدیریت عملیات بازار‌‍یابی افزایش کارایی است، تیم‌­های عملیاتی اغلب در برنامه­‌ریزی محتوا و تحلیل کمپین نقش دارند.


نقش عملیات بازاریابی


بخش عمده‌­ی عملیات بازاریابی برای استراتژی­‌های بازار‌یابی کلیدی بر اساس داده‌ها - گروه تبلیغاتی مثلث
بخش عمده‌­ی عملیات بازاریابی برای استراتژی­‌های بازار‌یابی کلیدی بر اساس داده‌ها

عملیات بازاریابی (MOps) ترکیبی از فرآیندهای مختلف است که به موفقیت تیم بازار‌یابی کمک می­‌کند. نقش عملیات بازاریابی شامل موارد زیر است:

 • مدیریت پروژه
 • برنامه‌­ریزی استراتژیک
 • معیارهای سازمانی
 • توسعه فرآیند گردش کار و مستندسازی
 • تحقیق در مورد مشتری، بازار و هوش رقابتی
 • اندازه­‌گیری عملکرد
 • تحلیل و گزارش کمپین
 • مدیریت داده
 • توسعه و اجرای فرآیند

بخش عمده‌­ای از نقش عملیات بازاریابی به تصمیم­‌گیری استراتژیک برای استراتژی­‌های بازار‌یابی کلیدی و مشاهده کامل آن پروژه­‌ها بر اساس داده­‌های تجزیه و تحلیل شده مربوط می­‌شود.


استراتژی عملیات بازاریابی


اعضای تیم عملیات بازاریابی باید مهارت گسترده­ای داشته باشند. برخی از فعالیت‌های معمولی که این بخش با آن سروکار دارد عبارتند از عملیات ایمیل، تجزیه و تحلیل سیستم، داده‌های مشتری و بازاریابی، عملیات کاربر، و گردش رهبری.

همه این نقش‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا فرآیند و پلتفرم‌های مورد نیاز برای انجام وظایف بازار‌‌یابی برای تیم بازاریابی بزرگ‌تر را هماهنگ کنند.

هنگامی که به استراتژی عملیات بازاریابی فکر می­‌کنیم، مشکلاتی را که تیم عملیات بازاریابی (MOps) باید حل کند، با در نظر گرفتن نیازهای مشتریان، ذینفعان و کارمندان شرکت خود در نظر بگیریم.


نحوه ایجاد یک استراتژی عملیات بازاریابی


آنچه را که می­خواهیم استراتژی عملیاتی ما برای ذینفعان انجام دهد، مشخص کنیم.

برای تعیین موفقیت استراتژی خود یک معیار قابل اندازه‌­گیری را مشخص کنیم.

هدف(های) خود را با استفاده از فرمت SMART تعریف کنیم.

در صورت نیاز، نحوه مشارکت همکاران در اصلاح استراتژی خودتان را بیان کنیم.

مراحل عملی را در برنامه خود تعیین کنیم که به ما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌­کند.

اعضای تیم را به وظایف خاصی اختصاص دهیم که به تکمیل اهداف ما کمک می­‌کند.


برای استراتژی عملیات بازاریابی با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم - گروه تبلیغاتی مثلث
درگیر کردن و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان

۱. آنچه را که می‌­خواهیم استراتژی عملیاتی ما برای سهامداران انجام دهد مشخص کنیم.

در مرحله اول، ما باید هنگام تلاش برای ایجاد استراتژی عملیات بازاریابی خود، به طور مؤثر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و درگیر کنیم. با انجام این کار، می­‌توانیم بهتر تیم را هماهنگ کنیم و در جهت رفع نیازها و اولویت­‌های سطح بالا که ممکن است از قبل به صراحت مشخص نباشند، کار کنیم.

اینجاست که اهمیت قراردادهای سطح خدمات داخلی (SLA) مشخص می‌شود. این قراردادها مجموعه‌ای از محصولات قابل تحویل را برای طرف دیگر ایجاد می‌کند که انتظارات روشنی را تعیین می‌کند و مسائلی را که ممکن است ایجاد شود کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، سهامداران کلیدی ممکن است بخواهند بازاریابی ایمیلی را به فرآیندی ارزشمندتر تبدیل کنند. سپس تیم عملیات بازاریابی (MOps) مسئول فرآیندها و سیستم‌هایی است که از این تلاش پشتیبانی می‌کنند و تضمین می‌کنند که:

این سازمان دارای فناوری بازار‌‍یابی ایمیلی موثر است.

تیم بازاریابی امکان ارسال ایمیل و ایجاد پیشنهادات محتوای بهبود یافته را دارد.

تیم فروش فعال و توانمند است تا سرنخ‌­های با کیفیت را تهیه کند.

همه طرفین آنچه را که نیاز دارند را در اختیار دارند و در هر مرحله از فرآیند به طور موثر با هم ارتباط برقرار می­‌کنند.


۲. یک معیار قابل اندازه گیری برای تعیین موفقیت استراتژی خود تعیین کنیم.

گام بعدی در استراتژی، شناسایی چگونگی سنجش موفقیت پروژه توسط تیم است. هنگامی که یک معیار قابل اندازه گیری را مشخص می­‌کنیم، می­‌توانیم موفقیت استراتژی را در حالی که تیم ما در برنامه کار می‌­کند، پیگیری کنیم. این معیار هدفی را که می‌خواهیم به آن برسیم و اینکه سهامداران می‌خواهند در نتیجه برنامه ما ببینند را به تیم ما یادآوری می‌کند.

در این مثال، تیم ممکن است نتیجه بگیرد، «نرخ کلیک و تعداد کل کلیک‌ها، روشی است که ما می‌خواهیم ارزشی را که بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکار به ارمغان می‌آورد اندازه‌گیری کنیم. نرخ کلیک را با تقسیم تعداد کلیک‌ها در یک ماه بر تعداد دریافت‌کنندگان ایمیل منحصربه‌فرد در یک ماه محاسبه می‌کنیم و آن را در ۱۰۰ برای به دست آوردن درصد ضرب کنیم.»


با شناسایی معیار‌های خود، گام بعدی ترسیم استراتژی است - گروه تبلیغاتی مثلث
با شناسایی معیار‌های خود، گام بعدی ترسیم استراتژی است

۳. هدف(های) خود را با استفاده از قالب SMART تعریف کنیم.

با شناسایی معیارهای خود، گام بعدی در تعریف استراتژی عملیات بازاریابی، ترسیم اهداف مهم SMART است. این قالب مهم است زیرا به تیم ما احساس بهتری از جهت سازمان‌‎دهی در اجرای استراتژی می­‌دهد.

نمونه­‌ای از یک هدف موثر SMART این است که «ما کل کلیک­‌های ایمیل را در یک سال ۲۵٪ افزایش خواهیم داد.» زیرا:

خاص است: هدف گسترده‌­ای نیست. بر بازار‌یابی ایمیلی متمرکز شده است.

قابل اندازه­‌گیری است: می­‌توان آن را با یک متریک مشخص (کلیک کل) اندازه گیری کرد.

قابل دستیابی است: امکان مشاهده این سطح از تغییر در کسب و کار وجود دارد.

واقع بینانه است: تیم می­‌تواند در جهت ۲۵ درصد پیشرفت کار کند.

محدود به زمان است: این هدف مدت زمان تعیین شده یک ساله دارد.

۴. در صورت نیاز، نحوه مشارکت همکاران در اصلاح استراتژی خودمان را در میان بگذاریم.

با هدف و معیارهای مشخص شده، گام بعدی ما این است که مشخص کنیم این تغییر چه معنایی برای همکاران آسیب دیده، مانند اعضای تیمی که پیام‌­های بازاریابی ایمیلی را ایجاد و توزیع می­‌کنند، خواهد داشت.

تیم ممکن است به این نتیجه برسد که «بازاریابان می­‌توانند انتظار روند دستورالعمل ایمیل ساده‌­تر، فرمت موثرتر و دریافت فرمی برای ارائه اطلاعات در مورد چگونگی تحقق آن داشته باشند.»


تعیین گام‌های عملی به تیم بازاریابی کمک میکند برای انجام کارها- گروه تبلیغاتی مثلث
تعیین گام های عملی به تیم عملیات بازاریابی برای انجام کارها کمک می کند

۵. مراحل عملی را در برنامه خود تعیین کنیم که به ما در رسیدن به اهدافتمان کمک می­‌‌کند.

تعیین گام‌های عملی به تیم عملیات بازاریابی (MOps) کمک می‌کند تا بفهمیم چه کاری باید انجام شود، منابع مورد نیاز برای مشاهده موفقیت را شناسایی می‌کند و در حین انجام وظایف خود سازماندهی می‌شود.

یک متخصص عملیات بازار‌یابی باید این مراحل را توسط ذینفعانی اجرا کند که واقعاً بر روی طرح تأثیر می­‌گذارند. به عنوان مثال، آنها مراحلی را برای دستیابی به هدف SMART که قبلاً بیان شده بود، را مراوده خواهند کرد:

تغییر به یک ارائه دهنده فناوری ایمیل کارآمدتر.

اطمینان از پاک و دقیق بودن داده­‌های مورد استفاده برای اندازه گیری این اهداف.

تیم بازاریابی را قادر می­‌سازد تا سرنخ های با کیفیت بیشتری را تهیه کند.

توانمندسازی تیم فروش با الگوهای بهتر یا منابع فعال­سازی فروش.

با مراوده این مراحل، ذینفعان می‌­توانند در صورت نیاز کمک یا پیشنهادات خود را ارائه دهند و تیم عملیات بازاریابی می‌­تواند به اجرا نزدیک شود.


۶. اعضای تیم را به وظایف خاصی اختصاص دهیم که به تکمیل اهداف ما کمک می‌­کند.

با در نظر گرفتن این مجموعه، آنچه در آینده برای تیم عملیات بازاریابی وجود دارد این است که به اعضای تیم وظایف خاصی را برای کمک به دستیابی به اهداف خود اختصاص دهند. به عنوان مثال، یکی از اعضای تیم ممکن است مسئول تعریف مجدد لیست مخاطبین بازاریابی ایمیلی باشد. یکی دیگر ممکن است مسئول ممیزی جریان‌­های کاری فعلی برای بازاریابی ایمیلی باشد.

هنگامی که اعضای تیم این وظایف را کامل می‌­کنند، آنها را در یک فضای متمرکز بررسی می­‌کنند تا کل تیم بتوانند از وضعیت پروژه به روز بمانند.


عملیات بازاریابی خود را تراز و بهینه کنیم

عملیات بازاریابی می‌­تواند راه­‌هایی برای افزایش رضایت مشتری و تسهیل کار بازاریابان ارائه دهد. استراتژی‌های آنها باعث می‌شود که فعالیت‌ها و وظایف بازار‌یابی برای همه قابل دسترس باشند و به همین دلیل، بخش اساسی یک تجارت است.

مطالب مرتبط:

Marketing Operations Defined

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ