Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / تجزیه و تحلیل کمپین بازاریابی


تجزیه و تحلیل کمپین بازاریابی و چگونه اثربخشی آن


فرآیند ایده‌پردازی، برنامه‌ریزی، ایجاد و ارائه یک کمپین بازاریابی، طاقت‌فرسا و چالش‌برانگیز است اما در نهایت نتیجه مطلوبی دارد. هنگامی که یک کمپین را اجرا می کنیم باید بتوانید نتایج را در زمان واقعی مشاهده کنیم و احتمالاً بلافاصله احساس موفقیت یا عدم موفقیت را دریافت متوجه شویم. اما وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد، مهمترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که کمپین بازاریابی خود را پس از پایان آن تجزیه و تحلیل کنیم.

هر بیزینسی به طور متفاوتی به تجزیه و تحلیل کمپین ها می پردازد. برخی به اعداد گسترده تر نگاه می کنند و تفسیر می کنند، برخی دیگر بیشتر به جزئیات نگاه می کنند و با اهداف اولیه تحلیل می کنند. هیچ راه درست یا غلطی وجود ندارد. اما صرف نظر از رویکرد، داده‌ها همیشه چندوجهی هستند و باید به‌جای فرصتی برای انتقاد از گذشته، به‌عنوان یک توپ بلورین در آینده به آن نگاه کرد.


تحلیل و آنالیز دادها برای برنامه ریزی کمپین‌های بازاریابی آینده - گروه تبلیغاتی مثلث
تحلیل و آنالیز دادها برای برنامه ریزی کمپین‌های بازاریابی آینده

ما بر این باوریم که با عمل کردن حتی به صورت اشتباه، داده‌های بیشتری به دست می آوریم ومی توانیم آنها را تحلیل و آنالیز کنیم تا هنگام برنامه‌ریزی کمپین‌های بازاریابی آینده، به جامع‌ترین و ارزشمندترین دانش مجهز شویم. این بینش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درک موفقیت ها یا کاستی های کمپین در مقایسه با اهداف و مقاصد اصلی.
 • یادگیری نحوه پاسخ مخاطبان هدف به کمپین از طریق سطح درگیری/علاقه آنها.
 • درک با ارزش “مناطق برای بهبود” و یادگیری برای کمپین های بازاریابی آینده.
 • رمزگشایی از آنچه قرار است در قیف فروش شما اتفاق بیفتد و چه مواردی را باید به طور فعال دنبال کنید.

از آنجایی که بازاریابی برای بیزینس‌های تولیدی متفاوت است، ما یک مرور کلی از مهم‌ترین عناصری که باید در تجزیه و تحلیل پس از کمپین گنجانده شوند را به اشتراک می‌گذاریم.


تحلیل بازاریابی چیست؟

تجزیه و تحلیل بازاریابی فرآیندی است که به ما در درک عناصر مختلف مانند مخاطب هدف، جمعیت‌شناسی، بخش‌ها و روان‌شناسی و کشف راه‌هایی برای تعامل بهتر آنها برای بهبود نرخ تبدیل‌ یا فروش‌ در آینده کمک می‌کند. با انجام یک تجزیه و تحلیل، ما قصد داریم کمپین های بازاریابی آینده خود را بهبود ببخشیم و در نتیجه بازده سرمایه گذاری (ROI) بهتری برای بودجه بازاریابی خود، افزایش آگاهی از برند و بهبود تولید مشتری هدف داشته باشیم.


تجزیه و تحلیل بازاریابی مسیر کلیدی برای بهبود رضایت مشتری - گروه تبلیغاتی مثلث
تجزیه و تحلیل بازاریابی مسیر کلیدی برای بهبود رضایت مشتری

چرا تحلیل بازاریابی مهم است؟

به بیان ساده، تجزیه و تحلیل بازاریابی مهم است زیرا اگر فعالیت ها تعادل خوبی بین هزینه و بازده ایجاد نکنند، استراتژی بلندمدت خوبی نیست و باید حذف یا تجدید نظر شود.

در نهایت، بزرگترین مزیت انجام تجزیه و تحلیل بازاریابی، کسب دانش در مورد چگونگی صرف موثرتر بودجه بازاریابی است. فرا تر از این، بینش عمیقی را در مورد بازار ارائه می دهد؛ اینکه بدانیم مشتریان در مورد محصول، خدمات و بیزینس ما چه فکر می کنند در نتیجه می توانیم بهبود ارتباطات مان و درک روش‌های مؤثر یا ناکارآمد برای جذب مخاطبان پلتفرم های بازاریابی خود را تقویت کنیم.

ما در مطالعه خود متوجه شدیم”شرکت هایی که در قابلیت های اندازه گیری و ROI خود بهبود می یابند، احتمال بیشتری دارد که اثربخشی و کارایی بالاتری در بازاریابی خود را در مقابل رقبای پیشرو و سطح بالاتر گزارش کنند.

تجزیه و تحلیل بازاریابی یک مسیر کلیدی برای بهبود رضایت مشتری و دانستن اینکه چه چیزی بر استراتژی های بازاریابی ما تأثیر می گذارد است. بیایید اهمیت آن را بررسی کنیم و بینش های خاصی را که در آن می توانیم به دست آوریم به اشتراک بگذاریم:

 • بهبود ROI
 • درک مخاطب هدف خود
 • کشف فرصت های جدید برای تلاش های بازاریابی و فروش
 • شناسایی فرصت های سئو و کلمات کلیدی در وب سایت و کانال های اجتماعی شما
 • شناسایی فرصت های کمپین پولی

جمع آوری، مرتب کردن داده های دیجیتال مارکتینگ - گروه تبلیغاتی مثلث
جمع آوری، مرتب کردن داده های دیجیتال مارکتینگ

نتایج کمپین دیجیتالی خود را بر اساس کانال تجزیه کنید

تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ گاهی اوقات می‌تواند داده‌های زیادی را فراهم کند که جمع آوری، مرتب کردن، اولویت‌بندی آنها طبقه بندی ارزشمندی از داده ها محسوب می شود که ممکن است فرآیندی طاقت‌فرسا باشد. در اینجا برخی از اهداف ویژه کانال ما و شاخص‌های عملکرد کلیدی مربوطه (KPI) وجود دارد تا به شما کمک کند راه را نشان دهید.


 • رسانه های اجتماعی: این کانال بازاریابی در درجه اول برای افزایش دسترسی و آگاهی بخشی استفاده می شود. این فرصت را ایجاد می کند برای گسترش مخاطبانی که از طریق روش‌های دیگر به آن‌ها می‌رسید را بیابد و پیام‌ ما را به آن مخاطبان برساند. در حالی که رسانه های اجتماعی نقش مهمی در برنامه بازاریابی هر کسب و کار ایفا می کنند، مهم است که به یاد داشته باشید که دسترسی ارگانیک کم باشد و اقدامات خلاقانه برای موثر کردن این تلاش ها مورد نیاز است. گروه مثلث معتقد است کیفیت در این مورد مهمتر از کمیت است. برخی از معیارهای مهم برای تماشا، شامل دسترسی، فراوانی پست‌ها، نرخ کلیک و درصد نمایش‌ها می باشد.
 • جستجو: با کمپین های جستجو، معیارها را می توان به فعالیت های پولی و ارگانیک تقسیم کرد. در حالی که کمپین‌های ارگانیک رایج‌تر هستند، تلاش‌های پولی جایی باید باشد که پیام‌های هدفمند و تأثیر خلاقیت (به عنوان مثال، تصاویر، ویدیو و غیره) قابل اندازه‌گیری است. با این حال، کمپین‌های جستجوی پولی مؤثر باید شامل تغییراتی از یک آگهی باشند و در طول عمر کمپین بهینه‌سازی شوند تا اطمینان حاصل شود که بیشترین ارزش را دریافت می‌کنید. در اینجا چند KPI وجود دارد که باید در حین و بعد از کمپین تماشا کنید: نرخ کلیک، تعداد بازدیدها (impressions)، میانگین موقعیت(average position) و نرخ تبدیل(conversion rates).
 • وب سایت: وب سایت شما یک عنصر اساسی در تلاش های بازاریابی شما است، اما بسیاری از بازاریابان در صنایع صنعتی پتانسیل آن را نمی بینند. یک وب سایت هسته هر کاری است که انجام می دهید. وب سایت دستورالعمل‌های پیام‌رسان را خلاقانه برای تبدیل مخاطبان هدف و مشتریان گرد هم می‌آورد و ارائه می‌کند. این مکانی است که می توانید تعامل و اقدام را در آن ایجاد کنید. معیارهایی که در اینجا باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: کل ترافیک، ترافیک بر اساس کانال (به عنوان مثال، جایی که افراد از آنجا آمده اند)، نرخ پرش (bounce rate) و تبدیل (conversions).

کمپین های بازاریابی سنتی - گروه تبلیغاتی مثلث
کمپین های بازاریابی سنتی

نتایج کمپین بازاریابی سنتی را تجزیه و تحلیل کنید

کمپین های بازاریابی سنتی (مانند رادیو، بیلبوردها، پست مستقیم، تبلیغات چاپی و غیره) داده های ثبت شده و واضحی را که بازاریابی دیجیتال انجام می دهد در اختیار شما قرار نمی دهد، همانطور که در بالا توضیح داده شد، کارهایی وجود دارد که بازاریابان می توانند برای ردیابی نرخ تبدیل ها انجام دهند.

هنگام ایجاد تلاش‌های بازاریابی سنتی، جمع‌آوری داده‌های ترافیک، جمعیت‌شناسی و برداشت از فروشندگان قبل از تصمیم‌گیری در مورد پیاده‌سازی، مهم است. سپس باید با استفاده از شماره تلفن، ایمیل صفحات فرود سفارشی ایجاد کنید تا مخاطبان را برای کسب اطلاعات بیشتر به آنها هدایت کنید.

پس از پایان کمپین، می‌توانید اعداد تبدیل (به عنوان مثال، تعداد افرادی که از صفحه فرود بازدید کرده‌اند یا با شماره تلفن تماس گرفته‌اند) را با معیارهای نمایش ارائه شده توسط فروشندگان برای سنجش معیارهای دیگر مانند تعامل و فروش احتمالی محاسبه کنید. این به ما نگاهی بهینه در رابطه با بازگشت سرمایه کمپین می دهد و کمک می کند تصمیم بگیریم کدام کانال در حرکت رو به جلو ارزشمندتر است.


ترکیب بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ برای ایجاد کمپین های ارزشمند

مانند بسیاری از موارد، نه بازاریابی سنتی و نه دیجیتال مارکتینگ در همه موارد مهمتر از دیگری نیستند. تصمیم گیری در مورد کدام مسیر در آینده به شرکت، مخاطبان، اهداف و نتایج تلاش های گذشته شما بستگی دارد. به احتمال زیاد، کمپین های آینده شما ترکیبی از هر دو خواهد بود که اغلب به عنوان بازاریابی یکپارچه از آن یاد می شود. با این رویکرد بیشتر بازاریابان به استراتژی‌ها نگاه می‌کنند و آن را به‌عنوان تولید سرنخ و فروش به داخل با استفاده از بهترین فعالیت‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال می‌دانند.


ترکیب بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ - گروه تبلیغاتی مثلث
ترکیب بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ

تعیین بهترین ترکیب از این دو که بازدهی مطلوبی را برای فعالیت‌های بازاریابی ایجاد می‌کند، تنها از طریق تحلیل بازاریابی مؤثر امکان‌پذیر است. در پایان، به شرکت شما کمک می کند تا از اشتباهات آینده اجتناب کند و بر مشکلات احتمالی در برنامه بازار‌یابی استراتژیک شما غلبه کند. چندین ابزار برای پشتیبانی از تیم بازاریابی و کمک به یافتن و مدیریت فعالیت‌های بازاریابی به نحو احسن و توسعه کسب‌وکار وجود دارد که گروه تبلیغاتی مثلث در یافتن مسیر کسب و کار ها در بازاریابی و تنظیم برنامه بازاریابی آنها برای موفقیت در آینده کمک می کند.

مطالب مرتبط:

The Key Marketing Metrics You Should Analyze in Your Online Campaign

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ق.ظ

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت....

تفاوت بازاریابی و فروش

blog تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟ مقایسه فروش و مارکتینگ اگرچه بسیاری از مردم از اصطلاحات فروش و بازاریابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد. هر دو عملکرد قصد دارند درآمد کسب و کار را افزایش دهند، اما روشی که آنها برای انجام این کار تلاش می کنند متفاوت....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از....

برندسازی دیجیتالی (Digital Branding)

blog برندینگ دیجیتالی چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​اینترنت نه تنها به ابزاری مفید برای مشاغل و افراد تبدیل شده است، بلکه به یکی از ضروریات زندگی روزمره هم تبدیل شده است. بسیاری از مردم در طول روزهای هفته بیشتر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند و اینترنت بدون شک مکانی برای....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر....

تبلیغات برند چیست؟ (?What is brand advertising)

blog تبلیغات برند چیست و چگونه کمپین برندینگ را شروع کنیم؟ در بازار رقابتی، به ندرت داشتن یک محصول یا خدمات خوب کافی است. علاوه بر این، اغلب تبلیغات صرف این کالاها برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان کافی نیست. ایجاد هویت برند قوی و استفاده از تبلیغات برند، کلید ایجاد چنین اعتماد و دستیابی به....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه....

اهمیت برندینگ (The Importance Of Branding)

blog اهمیت برندینگ (اهمیت برندسازی) چیست؟ در جواب به این که اهمیت برندینگ در چه چیزی است، باید گفت که، اهمیت برندسازی مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تاثیر به یاد ماندنی را در مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه به مشتریان و مخاطبان اجازه می دهد تا بدانند که از بیزینس چه انتظاری....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد....

مراحل برند سازی (Branding Stages)

blog ۶ گام از مراحل برند سازی به دلیل رقابتی که بین بیزینس ها وجود دارد برای متفاوت بودن از بقیه، بیزینس باید منحصر به فرد و قابل تشخیص توسط مشتریان باشد. برند قوی چیزی است که پشت هر محصول موفق قرار می گیرد. نظرسنجی جهانی نوآوری محصولات جدید نیلسن کشف کرد که تقریباً ۵۹٪ از....
۸:۰۰ ق.ظ