Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / تجزیه و تحلیل بیزینس پلن (Business Plan Analysis)


نحوه انجام تجزیه و تحلیل بیزینس پلن

طرح کسب و کار یک سند مکتوب است که به طور مفصل توضیح می دهد که چگونه یک بیزینس معمولاً یا استارتاپ اهداف خود را تعریف می کند و چگونه می تواند به اهداف خود دست یابد. یک طرح تجاری یک نقشه راه مکتوب برای بیزینس از دیدگاه بازاریابی، مالی و عملیاتی ارائه می کند. طرح های تجاری اسناد مهمی هستند که برای مخاطبان خارجی و همچنین مخاطبان داخلی شرکت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، یک طرح تجاری برای جذب سرمایه گذاری قبل از اینکه یک شرکت سابقه کار ثابتی را ایجاد کند و … استفاده می شود. آنها همچنین راه خوبی برای تیم های اجرایی شرکت ها هستند تا در مورد موارد اقدام استراتژیک یکسان باشند و خود را در راستای اهداف تعیین شده حفظ کنند. انجام تجزیه و تحلیل بیزینس پلن به طور بالقوه می‌­تواند به اندازه هزاران یا میلیون ­ها دلار هزینه را کاهش دهد. همچنین این یک راه عالی برای تصحیح طرح قبل از ارائه به سرمایه­‌گذاران یا دریافت گواهینامه است. دانستن اینکه در تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار به دنبال چه چیزی باشیم می‌­تواند به سرعت بخشیدن به کارها و بهبود دقت ما در هنگام بررسی کمک کند. در این مطلب، نحوه انجام تجزیه و تحلیل طرح بیزینس پلن را با جزئیات به نشان خواهیم داد.


تحلیل بیزینس پلن چیست؟

طرح­‌های کسب و کار نقشه راه یک کسب و کار، جزئیات هزینه‌­ها، پیش بینی درآمد، ساختار بیزینس و موارد دیگر است. تجزیه و تحلیل بیزینس پلن، تصحیح، تجزیه و تحلیل کامل طرح تجاری (بیزینس پلن) است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در راستای مسیر بیزینس است.

سرمایه گذاران اغلب تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار را انجام می­‌دهند تا مشخص کنند که آیا یک کسب و کار جدید یا بازسازی شده سرمایه­ گذاری خوبی است یا ریسک بیش از حدی دارد یا خیر. تجزیه و تحلیل بیزینس پلن معمولاً قبل از اینکه بیزینس سهام را فهرست کند یا درهای خود را برای تجارت باز کند تکمیل می‌­شود.

تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار را می‌­توان به صورت داخلی تکمیل کرد، اما اغلب، ‌دوست دارند تجزیه و تحلیل را خودشان برای بررسی عینی‌­تر بیزینس تکمیل کنند.


تجزیه و تحلیل بیزینس پلن، در راستای مسیر بیزینس - گروه تبلیغاتی مثلث
تجزیه و تحلیل بیزینس پلن، در راستای مسیر بیزینس

اهمیت تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار

تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار بخش مهمی از فرآیند سرمایه­ گذاری است. هنگامی که یک بیزینس یک طرح تجاری را به سرمایه ­گذاران ارائه می‌­دهد، هدف آن بیان جزئیات اصول خود بیزینس است. سرمایه­ گذاران تجزیه و تحلیل بیزینس پلن را انجام می‌­دهند تا اطمینان حاصل کنند که بیزینس استانداردهای سرمایه‌ گذاری آنها را برآورده می­‌کند و ریسک‌­های مرتبط با بیزینس را بهتر درک می‌­کند. تجزیه و تحلیل طرح کسب و کار خوب شامل موارد زیر است:


  • بررسی امور مالی داخلی

سرمایه­‌گذاران می­خواهند بدانند ساختار مالی بیزینس، از جمله بدهی­‌های معوق و سود بالقوه چگونه است. تجزیه و تحلیل مشخص می‌­کند که آیا اطلاعات دقیق یا واقعی هستند. به عنوان مثال، اگر بیزینسی دارای پتانسیل سود ۵۰ درصدی در عرض ۲ سال باشد، سرمایه­ گذاران احتمالاً می‌­خواهند بدانند چگونه این کار انجام می‌­شود.

  • بررسی ساختار رهبری بیزینس

سرمایه­‌گذاران به ساختار رهبری داخلی بیزینس نگاه خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که بیزنس رهبران واجد شرایطی در موقعیت‌­های قدرت خواهد داشت. اگر یک بیزینس جدید یک مدیر عامل آزمایش نشده داشته باشد، سرمایه‌گذاران ممکن است تردید بیشتری برای سرمایه­‌گذاری داشته باشند.

  • دقت در رقابت و سایر عوامل

سرمایه ­گذاران معمولاً در مورد رقابت بیزینس و سایر عوامل بازار یا صنعت که بر موفقیت بیزینس تأثیر می­‌گذارند، بررسی های لازم را انجام می‌­دهند.

  • بازگشت سرمایه (ROI)

سرمایه گذاران بیزینس پلن را به طور کامل بررسی می­‌کنند تا مطمئن شوند که همه چیز به بازگشت سرمایه آنها ختم می‌­شود.


دانستن نحوه انجام تجزیه و تحلیل بیزینس پلن بر موفقیت بیزینس‌ها - گروه تبلیغاتی مثلث
دانستن نحوه انجام تجزیه و تحلیل بیزینس پلن بر موفقیت بیزینس‌ها

چگونه یک تحلیل طرح کسب و کار انجام دهیم

چه سرمایه ­گذار باشیم و چه صاحب کسب و کار، دانستن نحوه انجام تجزیه و تحلیل بیزینس پلن می‌­تواند به ما امکان شناسایی ریسک­‌‍ها، ارزش و سایر عواملی را بدهد که بر موفقیت یک کسب و کار تأثیر می­‌گذارد. در اینجا چند نکته در مورد نحوه انجام تجزیه و تحلیل دقیق طرح کسب و کار ارائه شده است:


۱. به دنبال ساختار بیزینس پلن خوب باشیم

اولین چیزی که در یک طرح تجاری خوب باید به دنبال آن بود، ساختار طرح تجاری است. به عنوان یک سرمایه‌­گذار یا مالک، باید طرح کسب و کار شامل موارد زیر باشد:


  • خلاصه اجرایی

این مقدمه ه­ایی برای طرح کسب و کار است که می­‌تواند شامل خلاصه ه­ایی از مفهوم کسب و کار، ویژگی­‌ها و الزامات مالی، موقعیت فعلی کسب و کار و هر نقطه عطف مهم، دستاوردها یا صلاحیت­‌ها باشد.

  • اطلاعات بیزینس

پس از یک خلاصه اجرایی، یک طرح تجاری معمولاً ساختار بیزینس را به تفصیل شرح می­‌دهد. این شامل ساختار مالی بیزینس، جزئیات رهبری، بدهی ­های معوق و موارد دیگر می­‌شود. به دنبال اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات بیزینس و نحوه برآورده کردن نیازهای مشتریان باشیم. به اهداف بلندمدت و کوتاه مدت بیزینس نیز نگاه کنیم تا مشخص شود آیا بیزینس رشد را در دستور کار خود دارد یا خیر.


تجزیه و تحلیل بازار، کمک به بیزینس و مقایسه با رقبا - گروه تبلیغاتی مثلث
تجزیه و تحلیل بازار، کمک به بیزینس و مقایسه با رقبا

  • تحلیل بازار

یک تجزیه و تحلیل خوب از بازار، تصویر کاملی از بازار فعلی که کسب و کار در آن فعالیت می­‌کند و نحوه مقایسه آن با رقبا ارائه می‌­دهد. می‌­توانیم به دنبال مواردی مانند جمعیت‌­شناسی مشتری، چشم انداز صنعت و تجزیه و تحلیل SWOT باشیم.

  • طرح مالی

در این بخش ساختار مالی بیزینس شامل درآمد جاری، درآمد پیش بینی شده، بدهی­‌های معوق و اطلاعات بودجه توضیح داده می­‌شود. به طور خاص به دنبال اطلاعات دقیقی در مورد بدهی بیزینس باشیم، زیرا این می‌­تواند سطح ریسک و پتانسیل بازگشت سرمایه را تعیین کند.


۲. بر ساختار و امور مالی بیزینس تمرکز کنیم

به عنوان یک سرمایه‌­گذار یا رهبر یک بیزینس، داشتن درک دقیقی از وضعیت مالی و پیش بینی­‌های بیزینس می‌­تواند به کمک کند ارزش کلی بیزینس و محصولات یا خدمات آن را بهتر درک کنیم. برای تعیین اینکه آیا انتظار سودآوری کسب و کار در جدول زمانی پیش بینی شده، واقعی است یا خیر، به بدهی بیزینس نگاه کنیم.

یک کسب و کار مجموعه ای از دارایی­‌ها است که از طریق سهام و بدهی تأمین مالی می­‌شود، بنابراین درک هر دو طرف بسیار مهم است. پس از تجزیه و تحلیل ساختار بدهی کسب و کار، به جریان درآمد و حقوق صاحبان سهام نگاه کنیم و تعیین کنیم که بیزینس پلن چقدر ارزش دارد، چه ارزشی برای برند دارد و اینکه آیا کسب و کار در آینده رشد خواهد کرد یا خیر.


استفاده از تیم‌های متخصص برای بهبود و پیشبرد بیزینس به سمت آینده - آژانس تبلیغاتی مثلث
بهبود و پیشبرد بیزینس به سمت آینده با تیم‌های متخصص

۳. به تحلیل بازار نگاه کنیم

معیار مهم دیگری که باید روی آن تمرکز کرد، تحلیل بازار طرح تجاری است. این جزئیات جایگاه بیزینس در بازار، اطلاعات رقابت و اهداف بیزینس را مشخص می­‌کند. مهم است که بر روی این جنبه از طرح کسب و کار تمرکز کنیم تا بدانیم آیا بیزینس بررسی‌­های لازم را در بازار انجام داده است یا خیر.

درک دقیق‌­تر از بازار به سرمایه­‌گذاران فرصت بهتری برای تصمیم گیری در مورد میزان سرمایه­ گذاری می­‌دهد. به عنوان مثال، اگر بیزنسی در بازاری افتتاح شود که روند نزولی دارد، سرمایه گذاران ممکن است تمایل کمتری به سرمایه­‌گذاری در آن کسب و کار داشته باشند یا، اگر محصولات بیزینس به اندازه کافی «تخصصی» باشد یا تخصصی نباشند، ممکن است سرمایه‌گذار فرصت سرمایه‌گذاری را به دلیل اشباع بازار رد کند.


۴. ساختار رهبری را بررسی کنیم

بسیاری از بیزینس ­های موفق از طریق رهبری خوب به اوج صعود کردند. برخی از بزرگ‌ترین بیزینس های کشور دارای تیم‌هایی از متخصصان هستند که شبانه روز برای بهبود بیزینس و پیشبرد آن به سمت آینده کار می‌کنند. در طول تجزیه و تحلیل بیزینس پلن، نگاه دقیق به ساختار رهبری کسب و کار بسیار مهم است.

اگر بیزینس جدید است، به اعتبار رهبری نگاه کنید. تعیین کنید که آیا افرادی مانند مدیر عامل دارای اعتبار لازم برای رهبری مؤثر بیزینس و نوآوری در صنعت مربوطه هستند یا خیر.

مطالب مرتبط:

Business Plan Analysis

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مطالب وبلاگ
۸:۰۰ ب.ظ

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا....

تحلیل Analysis Of Swot) SWOT)

blog تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟ برای راه اندازی یک کسب و کار موفق، باید به طور منظم فرآیندهای خود را تجزیه و تحلیل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تا حد امکان کارآمد عمل می کنیم. تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها)، یک فرآیند برنامه‌ریزی است که به بیزینس کمک می‌کند....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه....

اعتماد به برند (Trust The Brand)

blog اعتماد به برند یک هدف است اعتماد به برند چیزی بیش از اعتماد به محصول برند خوب را تشکیل می دهد. همچنین شامل کل تجربه ای است که مشتریان از خرید تا استفاده از محصول از برند بدست می آورند. هنگامی که مصرف کنندگان به یک برند اعتماد می کنند، سه عامل اصلی برای ایجاد....
۸:۰۰ ق.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی....

روند دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Trends)

blog ۶روند بازاریابی دیجیتال که در سال ۲۰۲۲ اجرا می شود با توجه به اینکه صنعت به سرعت در حال تغییر است، همراهی با روندهای بازاریابی دیجیتال می تواند دشوار باشد و فعالیت های مختلفی برای کمپین یا استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق وجود دارد که همگام شدن با هر جنبه‌ای یک چالش واقعی است به همین....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ب.ظ

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها....

نیاز به بازاریابی دیجیتال

blog چرا به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید ما در مباحث قبلی راجب اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کردیم و حال می خواهیم درباره اینکه چرا بیزینس ها نیاز به بازاریابی دیجیتال دارند را بررسی کنیم. بازاریابی دیجیتال مهم است زیرا یک کسب و کار را با مشتریانش زمانی که آنلاین هستند مرتبط می­کند و در تمام صنایع....
۸:۰۰ ب.ظ
۸:۰۰ ق.ظ

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری....

فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال

blog چگونه فروش دیجیتال و بازاریابی دیجیتال به فروش کمک می‌کنند؟ فرآیند فروش محصولات و خدمات به دلیل پیشرفت های جدید و در حال توسعه فناوری تغییر کرده است. اگر به دنبال افزایش فروش برای بیزینس خود هستیم، باید فروش دیجیتال را در نظر بگیریم تا به ما در دستیابی به اهداف درآمدی و ارائه ارزش....
۸:۰۰ ق.ظ