Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / بیزینس پلن یا برنامه تجاری (Business Plan) چیست؟

بیزینس پلن چگونه می تواند به کسب و کار کمک کند؟


بیزینس پلن و بیزینس مدل موضوعاتی هستند که هر کسب و کاری باید آنها را در نظر بگیرد و برای درک آنها وقت بگذارد زیرا هر دوی آنها به رشد کسب و کار کمک می کنند. استفاده درست کسب و کار شما از بیزینس پلن و بیزینس مدل می تواند فرآیند واضح تر و محصولات و خدمات بهتری داشته باشد.

به صورت خلاصه به مخاطب خود بگویید، شرکت شما چیست و چرا موفق خواهد بود.

 • توضیحات شرکت یا فعالیت
 • تحلیل بازار
 • سازماندهی و مدیریت
 • خدمات یا خط تولید
 • بازاریابی و فروش
 • درخواست بودجه
 • پیش بینی های مالی
 • خلاصه روند اجرایی

چرا شما به بیزینس پلن یا برنامه تجاری احتیاج دارید؟ - گروه تبلیغاتی مثلث

چرا شما به بیزینس پلن یا برنامه تجاری احتیاج دارید؟


چرا شما یک برنامه تجاری (Business Plan) می خواهید؟ شاید شما بعضی دلایل این کار را بدانید، اما دلایل بسیار خوب و مفیدی برای ایجاد یک بیزینس پلن وجود دارد که بسیاری از دارندگان مشاغل از آنها اطلاع ندارند. بنابراین، فقط برای ایجاد یک تغییر بیایید ابتدا به دلایل کمتر واضح نگاهی بیندازیم و با مواردی که احتمالاً از قبل درباره آنها می شناسید، پایان دهیم.

 • برای اثبات اینکه در مورد شغل خود جدی هستید

یک برنامه تجاری رسمی برای نشان دادن تمام علاقه مندان، کارمندان، سرمایه گذاران، شرکا لازم است که شما در ساختن مشاغل متعهد باشید.

 • برای ایجاد نقاط قوت کسب و کار

برنامه کسب و کار باید به طور واضح درباره نقاط قوت بلند مدت بیزینس که مهمترین موفقیت کسب و کار شما هستند، بیان کنید.

 • تحلیل رقابت شما با شرکت های دیگر

برای درک بهتر رقابت با شرکت های دیگر ایجاد برنامه تجاری، شما را وادار به تجزیه و تحلیل بیشتر درباره کسب و کار می کند. همه شرکت ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم رقابت دارند و درک مزایای رقابتی شرکت شما بسیار مهم است.

 • پیش فرض های قبلی را بدون نقص بیان کنید

فرآیند نوشتن برنامه تجاری به شما کمک می کند تا فرضیه هایی که قبلاً “در ذهن خود” داشته اید پیش زمینه قرار گیرد. با نوشتن و ارزیابی آنها، می توانید آنها را آزمایش کرده و اعتبار آنها را تحلیل کنید

مستند سازی مدل درآمد در طرح توجیهی اقتصادی - گروه تبلیغاتی مثلث
 • مستند سازی مدل درآمد

تجارت شما دقیقاً چگونه درآمد خواهد داشت؟ این یک سوال مهم است و پاسخ دادن به آن نیز به صورت نوشتاری بسیار مهم است، برای اینکه شما دقیقا به همان مبلغ برسید، پاسخ به این سوال برای شما و سرمایه گذاران بسیار مهم است. مستند سازی مدل درآمد به رفع چالش ها و فرضیات مرتبط با مدل کمک می کند.

 • برای تعیین نیازهای مالی

آیا کسب و کار شما نیاز به افزایش سرمایه دارد؟ چقدر؟ یکی از اهداف برنامه کاری این است که به شما کمک کند تا دقیقاً چقدر سرمایه مورد نیاز خود را تعیین کنید و دقیقا آن را برای چه استفاده کنید. این روند برای جمع آوری سرمایه برای مشاغل و به کارگیری مؤثر سرمایه ضروری است.

 • برای به چالش کشیدن شما برای تحقیق و شناخت بازار هدف

مهمترین روندهای صنعت شما کدام است؟ بزرگترین تهدیدات برای صنعت شما چیست؟ آیا بازار رو به رشد است یا رو به کاهش است؟ اندازه بازار هدف برای محصول یا خدمات شما چقدر است؟ ایجاد یک برنامه تجاری به شما کمک می کند تا درک گسترده تر، عمیق تر و ظریف تری از بازار خود به دست آورید.

 • برای جذب کارمندان و تیم مدیریتی مناسب

برای جذب استعدادهای افراد و جذب کارمندان با عملکردی با کیفیت بالا، یک برنامه کاری ضروری است. برنامه تجاری به نحوه عملکرد کارکنان شما و مدیریتان الهام می بخشد که کدام ایده مناسب است و این کسب و کار برای دستیابی به اهداف استراتژیک خود آماده است.

ایجاد یک طرح تجاری به تعیین نقش شرکت در بازار کمک می کند. این تعریف به شما امکان می دهد تا به طور خلاصه موقعیت تجاری خود را به مشتریان، سرمایه گذاران و شرکا معرفی کنید.


سنجش موفقیت در کسب و کار با مقایسه نتایج در برابر بیزینس پلن (Business Plan) - گروه تبلیغاتی مثلث
 • برای موفقیت در کسب و کار

یک برنامه تجاری (Business Plan) رسمی به شما امکان می دهد نتایج عملیاتی واقعی را در مقابل برنامه تجارتی خود مقایسه کنید. به این ترتیب، به شما این امکان را می دهد تا به وضوح ببینید که آیا به اهداف استراتژیک، تأمین مالی و عملیاتی خود دست پیدا کرده اید یا خیر؟

 • مجدداً تجارت خود را برای مقابله با شرایط تغییر دهید

به عنوان مثال، در شرایط دشوار اقتصادی (رکود اقتصادی ، اپدیمی کووید ۱۹)، اگر مدل های فروش فعلی و عملیاتی شما کار نمی کنند؛ می توانید برنامه کاری خود را برای تعریف آزمایش و اعتبار ایده ها و استراتژی های جدید بازنویسی کنید.

 • برای مستند سازی برنامه تجاری
 1. چگونه می خواهید به مشتریان خود دست پیدا کنید؟
 2. چگونه آنها را حفظ خواهید کرد؟
 3. بودجه تبلیغاتی شما چقدر است؟
 4. چگونه هزینه خدمات یا کالا خود را می خواهید مشخص کنید؟
 5. آیا برنامه بازاریابی کاملاً مستند برای رشد بیزینس را آماده کره اید؟
 6. برای کشف فرصت های جدید

از طریق روند طوفان ذهنی و مصاحبه های سفید و خلاق، به احتمال زیاد شغل خود را در روشنایی دیگری مشاهده خواهید کرد. در نتیجه، شما اغلب برای بازاریابی محصول یا خدمات خود و اجرای شغل خود ایده های جدیدی ایجاد خواهید کرد.


برای ایجاد نقاط قوت کسب و کار ، تحلیل رقابت رقبا ، ایجاد تیم مناسب ، نیاز به ایجاد برنامه تجاری یا بیزینس پلن (Business Plan) - گروه تبلیغاتی مثلث

آیا دارندگان مشاغل بزرگ نیاز به برنامه تجاری دارند؟


صاحبان کسب و کار و کارآفرینان بزرگ گاهی فکر می کنند که نیازی به بیزینس پلن ندارند. آنها محصولی را به فروش می رسانند و یا خدماتی را به مشتریان خود می دهند که به نظر می رسد نوع عملی ساده و بدون چالش باشد. با این حال، صاحبان مشاغل بزرگ هنگامی که وقت خود را برای بررسی یک برنامه کسب و کار می گذارند، بینش قدرتمندی در مورد تجارت خود کسب می کنند.

استراتژی های جدید بازاریابی، زمینه های به کار رفته توسعه و گسترش و استراتژی های موثر قیمت گذاری هنگام بررسی شیوه های تجاری پدیدار می شوند. بنابراین حتما همه مشاغل به یک برنامه تجاری (Business Plan) قوی نیاز دارند!

 • امور مالی
 •  بیشتر مشاغل در مقطعی از توسعه و پیشرفت خود نیاز به تأمین اعتبار توسط وام دهندگان یا سرمایه گذاران دارند. یک برنامه تجاری خوب به سلامت مالی یک شرکت، شانس موفقیت و توانایی آن در پرداخت تعهدات مالی می پردازد. اطلاعات بسیار مفصلی که در بخش مالی یک برنامه تجاری وجود دارد، شامل اطلاعات مربوط به هزینه مواد، تجهیزات و عملیات تجاری به همراه داده هایی است که استراتژی قیمت گذاری یک شرکت و پتانسیل سود را شرح می دهد.


  یه برنامه کسب و کار یا بیزینس پلن با شرح وظایف کارمندان به تمرکز و افزایش بهره وری در بین انان می انجامد - گروه تبلیغاتی مثلث

 • کارمندان
 • کارمندان به طور روزانه در وظیفه شغلی خود نیاز به جهت مشخص شده در پیش روی خود برای پیشرفت دارند و هدف بلند مدت آنها در یک شرکت می باشد. یک برنامه تجاری جامع و کامل این اطلاعات را به طور واضح و مختصر برای کارمندان توصیف می کند، زیرا آنها به دنبال افزایش بهره وری فردی در کل بیزینس هستند.  کارمندان در سمتهای نظارتی و مدیریتی با داشتن اهداف مشخص و واضح بر روی وظیفه خود متمرکز هستند.

 • نظارت بر پیشرفت
 • برای ارزیابی شغل و پیشرفت آن از یک برنامه تجاری استفاده کنید. برای ارزیابی عملکرد کلی مشاغل، سلامت مالی و دستیابی به اهداف، برنامه های تجاری سالانه را برنامه ریزی کنید. برنامه کاری باید به منظور تحقق اهداف در عین حال دست نیافتنی، تغییرات ایجاد شده در مشاغل را راهنمایی کند. به خاطر داشته باشید که برنامه های کسب و کار با توجه به نیاز شرکت شما می توانند تغییر و تحول پیدا کنند.

 • اهداف مشخصی را برای مدیران تعیین کنید
 • مدیریت خوب مستلزم تعیین اهداف خاص و سپس پیگیری دقیق است. از اتفاقات عجیب، که چگونه بسیاری از کسب و کارهای موجود بدون برنامه مدیریت می شوند. چگونه آنها آنچه را که قرار است اتفاق بیفتد را تعیین می کنند؟ در حقیقت شما واقعاً فقط یک برنامه کوتاه و برنامه ریزی در ذهن خود دارید و اگر بتوانید همان کار را انجام دهید به نفع شما است، اما با رشد کسب و کار شما می خواهید سازماندهی و برنامه ریزی بهتری داشته باشید و اولویت ها را بهتر بشناسید.

  نتیجه گیری

  به طور کلی نوشتن یک برنامه تجاری یا بیزینس پلن می تواند برای کسب و کار ها و کارآفرینان بسیار مناسب و پر سود باشد. و همچنین در ایجاد یک برنامه کاری عملی و واقع بینانه به شما کمک کند. الگوها و نمونه های بسیاری از بیزینس پلن برای کمک و راهنمایی بیشتر در دسترس هستند. ما در تلاش هستیم تا با ارائه راهکارهای مناسب در تدوین برنامه تجاری همراه شما باشیم .

  مطالب مرتبط :

  ?What Is a Business Plan

  مشاهده نظرها +
  بستن نظرها -

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جدیدترین مطالب وبلاگ
  ۸:۰۰ ق.ظ

  هوش مصنوعی در بازاریابی

  blog استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی هر روز که می گذرد، کاربردها و استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا می کنند.....

  هوش مصنوعی در بازاریابی

  blog استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی هر روز که می گذرد، کاربردها و استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. در چند سال اخیر، بازاریابان برای گنجاندن هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال مردد بودند. از ۲۰۲۱ شرکت های دیجیتال مارکتینگ، از هوش مصنوعی برای آسان تر کردن زندگی و کار....
  ۸:۰۰ ق.ظ
  ۸:۰۰ ق.ظ

  استراتژی بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing Strategy)

  blog چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق ایجاد کنیم بسیاری از برندها فقط به دنبال آخرین روند بازاریابی دیجیتال هستند. برای هر موفقیت یک شبه در....

  استراتژی بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing Strategy)

  blog چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق ایجاد کنیم بسیاری از برندها فقط به دنبال آخرین روند بازاریابی دیجیتال هستند. برای هر موفقیت یک شبه در دنیای دیجیتال مارکتینگ، ده ها برند وجود دارد که بی سر و صدا استراتژی های بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی قوی و غنی از داده ها را ایجاد می کنند. تعهد به....
  ۸:۰۰ ق.ظ
  ۸:۰۰ ب.ظ

  مدل هوک یا قلاب (Hook Model)

  blog مدل هوک یا قلاب در بازاریابی مدل هوک (Hook Model) برای اولین بار در کتابی به نام “قلاب” (Hook) توسط نیر ایال، نویسنده، مدرس و....

  مدل هوک یا قلاب (Hook Model)

  blog مدل هوک یا قلاب در بازاریابی مدل هوک (Hook Model) برای اولین بار در کتابی به نام “قلاب” (Hook) توسط نیر ایال، نویسنده، مدرس و سرمایه گذار آمریکایی اسرائیلی الاصل معرفی شد. این یک مدل فکری است که برای ساختن محصولات شکل‌دهنده عادت استفاده می‌شود. این کتاب موضوعاتی مانند چگونگی شکل‌گیری عادات با استفاده از....
  ۸:۰۰ ب.ظ
  ۸:۰۰ ق.ظ

  رفرش برند (Brand Refresh)

  blog چگونه رفرش برند می تواند عملکرد کسب و کار را احیا کند به رفرش برند رفرش برند (Brand Refresh) یکی از ساده ترین و تاثیرگذارترین....

  رفرش برند (Brand Refresh)

  blog چگونه رفرش برند می تواند عملکرد کسب و کار را احیا کند به رفرش برند رفرش برند (Brand Refresh) یکی از ساده ترین و تاثیرگذارترین راه هایی است که می توانیم زندگی جدیدی به برند خود بیافزاییم  و همچنین ارتباط جدیدی در چشم مشتریان خود ایجاد کنیم. در درجه اول یک راه حل نمایشی، به....
  ۸:۰۰ ق.ظ
  ۸:۰۰ ب.ظ

  تحول دیجیتال (Digital Transformation)

  blog تحول دیجیتال برای همسویی بازاریابی و فروش هر زمان که به دنبال تغییر وضعیت موجود باشیم، موانع بازدارنده و دردسرهای فزاینده ای وجود خواهد داشت.....

  تحول دیجیتال (Digital Transformation)

  blog تحول دیجیتال برای همسویی بازاریابی و فروش هر زمان که به دنبال تغییر وضعیت موجود باشیم، موانع بازدارنده و دردسرهای فزاینده ای وجود خواهد داشت. اما زمانی که نوبت به همسویی سازمان‌های داخلی در بازاریابی و فروش (و خدمات مشتری) می‌رسد، این مبارزه می‌تواند نتایج بسیار زیادی داشته باشد. اما هیچ سازمانی و هیچ مدیریتی....
  ۸:۰۰ ب.ظ