Mosalas Advertising Group

Demo Reel

خانه مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / انواع مدل کسب و کار(Types of business models)

امروزه در کسب و کارها (بیزینس) از روش ها و مدل های علمی استفاده می شود. انواع مدل کسب و کار تحت تحقیقات گسترده ای در سطح جهانی به دست آمده است. طرح های قدیمی کسب و کار، طی فرآیندهایی، به مدل های پیشرفته امروزه تبدیل یافتند. افرادی که تمایل دارند کسب و کار جدیدی آغاز کنند، لازم است در مورد انواع مدل کسب و کار اطلاعاتی در دست داشته باشند. ما در این مطلب با این هدف که شما کسب و کار خود را در مدل صحیح تری شروع کنید، قصد داریم انواع مدل کسب و کار را به شما معرفی کنیم.

مدل کسب و کار چیست؟

مدل کسب و کار، با نام الگوی تجاری در زمینه وسیع تجارت شناخته می شود. در دنیای امروز، کسب و کارها در مدل های مختلفی انجام می شوند. در گذشته برنامه های کسب و کار را با نام طرح کسب و کار می شناختند. با پیدایش دنیای نامحدود اینترنت، طرح های کسب و کار به مدل های کسب و کار، تبدیل شدند. این مدل ها توانستند پاسخگوی سوالات مهمی باشند که بتوانند بستر خوبی برای رشد کسب و کارها باشند. خلق ارزش ها، تبدیل کردن ارزش ها به پول و تداوم کسب و کار از مهم ترین هدف های یک مدل کسب و کار می تواند باشد. از انواع مدل کسب و کار می توان در بیزینس های کوچک و بزرگ استفاده کرد. چه بسا که این مدل ها می توانند با استراتژی های درست، بیزینس های کوچک را به بیزینس های بزرگ تبدیل کنند.

انواع مدل کسب و کار

شروع یک کسب و کار هدفمند، به شناخت انواع مدل های کسب و کار نیاز دارد. در ادامه به بررسی انواع مدل کسب و کار می پردازیم.

بیزینس c2b،مصرف کنندگان کالا و خدمات خود را به مشاغل می فروشند و صورت آنلاین انجام می شود -مجموعه تبلیغاتی مثلث

مدل B2B (Business To Business)

مدل b2b از قدیمی ترین مدل های کسب و کار به شمار می آید. این مدل از کسب و کار، فعالیت بین دو سازمان تجاری است. به طوری که خدمات و کالاهای یک سازمان تجاری، سازمان تجاری دیگری را تامین می کند. این سازمان تجاری گاه می تواند یک مغازه کوچک باشد یا یک شرکت تجاری بین المللی باشد. در بیزینس b2b یک شرکت تجاری با تعدادی از شرکت های مشخص و کوچک تر از خود در ارتباط است. در این بیزینس شرکت تجاری بزرگ تر، خدمات و کالاهای شرکت های کوچک تر را تامین می کنند.

در بیزینس b2b محدودیتی در بازار کسب و کار وجود دارد. این محدودیت، کمتر بودن تعداد شرکت های بزرگی است که به شرکت های کوچک تر خدمات یا کالا عرضه می کنند. در این صورت، بازار وسعت کمتری پیدا می کند. از مهم ترین عملکردهایی که می تواند مدل بیزینس b2b، کسب و کار را در راستای سودهی پیش ببرد، برقراری ارتباطات گسترده، تعاملات فنی درست، مذاکرات تجاری هدفمند و عرضه خدمات پس از فروش با شرکت های متقابل است.

در بیزینس b2c خدمات یا کالا به صورت مستقیم از طرف شرکت یا سازمان تجاری به مصرف کننده نهایی فروخته می شود -مجموعه تبلیغاتی مثلث

مدل B2C (Business To Consumer )

در بیزینس b2c خدمات یا کالا به صورت مستقیم از طرف شرکت یا سازمان تجاری به مصرف کننده نهایی فروخته می شود. هیچ نوع واسطه ای بین تامین کننده کالا یا خدمات و مصرف کننده وجود ندارد. در قدیم از بیزینس b2c برای عرضه مستقیم کالا به مشتری نهایی استفاده می شد. در دنیای ارتباطات امروزی از این مدل تجاری برای معاملات اینترنتی بین شرکت تامین کننده و مصرف کننده نهایی انجام می شود. شبکه های اجتماعی، بسترهای بسیار خوبی برای رشد بیزینس b2c هستند.

برای پیشبرد اهداف مدل تجاری b2c، لازم است از شرکت های تبلیغاتی کمک گرفته شود. شرکت های تبلیغاتی می توانند برند و اهداف شرکت تجاری را به مصرف کنندگان نهایی معرفی کنند. از این رو سازمان تجاری باید بودجه ای خاص به منظور انجام تبلیغات پربازده در نظر بگیرد. استفاده از این نوع مدل به صورت چشمگیری گسترش پیدا کرده است و در خرید و فروش های آنلاین بیشتر مورد استفاده است. زمان معامله در بیزینس b2c بسیار کمتر است و معاملات در کمترین زمان به پایان می رسند.

هر بنایی که به منظور خاصی ساخته می شود یک هدف تجاری دارد به خصوص  بنا و یا مجسمه ای خاص باشد(برندینگ مکان)-مجموعه تبلیغاتی مثلث

مدل C2B (Consumer To Business)

الگوی تجاری c2b در بین انواع مدل کسب و کار محبوبیت کمتری دارد. در نتیجه شرکت ها و سازمان های تجاری کمتری از این مدل بیزینس برای فروش کالاها و خدمات خود استفاده می کنند. این نوع مدل تجاری، به عنوان نوعی تجارت معکوس شناخته می شود. به طوری که در این تجارت مصرف کنندگان، کالا و خدمات خود را به مشاغل می فروشند. بیزینس c2b در بستر اینترنت و به صورت آنلاین انجام می شود؛ مانند یک شرکت انحصاری در یک شرکت بزرگ تر فعالیت می کنند.

برای مثال شرکت های خدماتی مانند شرکت های هواپیمایی از این نوع مدل بیزینس برای جذب مشتری های زیاد استفاده می کنند. در این الگوی تجاری پیشنهادات قیمت از طرف مشتری به شرکت داده می شود. این شرایط باعث ایجاد فضای رقابتی در بین شرکت های هواپیمایی می شود.

در بیزینس c2b، واسطه هایی بین شرکت ها و مصرف کنندگان خدمات وجود دارد. واسطه گران کمک می کنند تا معاملات در قالب مزایده معکوس انجام شود. همچنین راهنمای مفیدی برای مشتریان باشند.

در مدل کسب و کار c2c، مشتری با مشتری ارتباط تجاری دارد ومشتریان در محیطی آنلاین به مشتریان دیگر دسترسی دارند -مجموعه تبلیغاتی مثلث

مدل C2C (Consumer To Consumer)

در مدل کسب و کار c2c، مشتری با مشتری ارتباط تجاری دارد. در بیزینس c2c، مشتریان می توانند در محیطی آنلاین به مشتریان دیگر دسترسی داشته باشند و تجارت کالایی و خدماتی خود را انجام دهند. بیشترین تجارتی که در این مدل از کسب و کار انجام می شود، خرید و فروش کالای دست دوم است. مشتری برای کالای مورد نظر خود قیمت گذاری می کند و در مورد قیمت و ارزش کالا با مشتری طرف مقابل به تفاهم نهایی می رسد. بیزینس c2c، به صورت فیزیکی نیز بین دو مشتری انجام می شود. برای فعالیت در بسترهای اینترنتی، مشتریان از کانال هایی مانند شبکه های اجتماعی و وب سایت های مختلف استفاده می کنند.

در الگوی تجاری b2g معامله بین شرکت های تجاری و دولت است.سازمان های تجاری، کالاها و خدمات خود را به دولت می فروشند -شرکت تبلیغاتی مثلث

مدل B2G (Business To Government)

در الگوی تجاری b2g معامله بین شرکت های تجاری و دولت انجام می شود. بر طبق این معامله، سازمان های تجاری، کالاها و خدمات خود را به دولت می فروشند. دولت در تمامی نقاط کشور دارای دفاتر و آژانس های وابسته به خود است. سازمان های شرکتی، کالاها و خدمات خود را به این دفاتر و آژانس ها می فروشند. این معاملات معمولاً در مقیاس های کلان انجام می شوند. از جمله این شرکت ها می توان به شرکت های پیمانکاری اشاره کرد. شرکت های پیمانکاری خدمات خود را به منظور شهرسازی، به آژانس های دولتی می فروشند.

در مدلg2b،فعالیت تجاری بین دولت و شرکت تجاری است.استفاد صحیح از ان باعث ارتقا و رشد کسب و کار در یک کشور می شود -شرکت تبلیغاتی مثلث

مدل G2B (Government To Business)

در این مدل از کسب و کار، فعالیت تجاری بین دولت و شرکت تجاری انجام می شود. استفاد صحیح از بیزینس g2b باعث ارتقا و رشد کسب و کار در یک کشور می شود. دولت ها با ارائه تسهیلات و ابزارهای مورد نیاز می توانند از شرکت های تجاری پشتیبانی موثری داشته باشند. در بیزینس g2b قراردادی ما بین شرکت های تجاری و دولت، بسته می شود و براساس این قرارداد دولت خدمات و کالاهای مورد نظر را به شرکت های تجاری می فروشند. درآمدهای حاصل از این مدل تجاری، باعث بهبود و پیشرفت اقتصاد کشور می شود.

در الگوی تجاری c2g، همکاری بین مشتری که همان مردم هستند و دولت انجام می شود،به منظور افزایش مشارکت مردم در امور دولتی - شرکت تبلیغاتی مثلث

مدل C2G (Consumer To Government)

در الگوی تجاری c2g، همکاری بین مشتری که همان مردم هستند و دولت انجام می شود. این همکاری بیشتر به منظور افزایش مشارکت مردم در امور دولتی انجام می شود. در بیزینس c2g، بیشتر ارائه خدمات از طرف مردم به دولت است. برای مثال می توان به رای دادن مردم در انتخابات اشاره کرد. در این مدل تجاری، مردم نظرات و عقاید خود را به صورت رای به دولت ارائه می دهند. درآمد این تجارت، همان ارتقا و پیشرفت کشور است.

در بیزینس g2c، فعالیت تجاری بین دولت و مشتریان است.دولت مستقیم کالا یا خدمات خود را به مردم کشور خود می فروشد - مجموعه تبلیغاتی مثلث

مدل G2C (Government To Consumer)

در بیزینس g2c، فعالیت تجاری بین دولت و مشتریان انجام می شود. به طوری که دولت به صورت مستقیم کالا یا خدمات خود را به مشتریان یا مردم کشور خود می فروشد. دولت برای فروش خدمات خود از دفاتر دولتی یا پیشخوان ها استفاده می کند. مشتری موظف است در برابر خدمتی که دریافت می کند، هزینه مشخصی به دولت پرداخت کند. دریافت انواع خدمات دولتی، باعث بهبود وضعیت مردم می شود و هزینه حاصل از این خدمات می تواند درآمد خوبی برای دولت باشد. معمولاً این خدمات ارزان تر، شفاف تر و سریع تر در دسترس مشتریان و مردم هستند.

در بیزینس b2b2c، کالا و خدمات به صورت مستقیم از شرکت تجاری به مصرف کننده نهایی نمی رسد - گروه تبلیغاتی مثلث

مدل B2B2C (Business To Business To Consumer)

در این الگوی تجاری، کالا یا خدمات از بیزینس به بیزینس و در نهایت به مصرف کننده می رسد. در بیزینس b2b2c، کالا و خدمات به صورت مستقیم از شرکت تجاری به مصرف کننده نهایی نمی رسد. بلکه در این میان از یک شرکت تجاری دومی، برای انتقال خدمات به مصرف کننده نهایی استفاده می شود. شرکت هایی که به صورت مستقیم دسترسی به مصرف کننده ندارند، از الگوی تجاری b2b2c استفاده می کنند. برای اجرای بیزینس b2b2c به بهترین شکل ممکن، باید از استراتژی بازاریابی مناسبی استفاده شود. بازاریابی مانند یک عنصر کلیدی در این نوع مدل از کسب و کار عمل می کند. هدف اصلی شرکت تجاری اول، پیدا کردن مشتری به صورت مستقیم نیست. به طوری که ارتباط با یک شرکت تجاری دوم و بازاریابی خوب، یافتن مشتری را به عهده شرکت ثانوی می گذارد.

 صحبت نهایی

شناخت انواع مدل کسب و کار در چگونگی رشد و توسعه آن بسیار موثر است. متاسفانه برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی از مدل کسب و کار خود، دچار ضررهای جدی می شوند. بیزنس شما از کدام نوع مدل کسب و کار است؟ آیا برای جذب مشتری و افزایش فروش خود با توجه به مدل کسب و کارتان، استراتژی طراحی کرده اید؟ نظرات و سوالات خود را از طریق دایرکت با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط :

۵۰ Types of Business Models (2021) – The Best Examples of Companies Using It

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
۱۴۰۰-۰۸-۰۴

بازاریابی محتوا (Content marketing)

blog همانطور که می دانید امروزه مخاطبان و کاربران زیادی با اینترنت و فضاهای مجازی آشنایی دارند و واژه محتوا را تا حدودی می دانند. اغلب....

بازاریابی محتوا (Content marketing)

blog همانطور که می دانید امروزه مخاطبان و کاربران زیادی با اینترنت و فضاهای مجازی آشنایی دارند و واژه محتوا را تا حدودی می دانند. اغلب مردم به صورت غیر حضوری در منزل، با تولید محتوا یک بازاریابی عالی را انجام می دهند و درآمد بالایی را نیز به خود اختصاص داده‌اند. لازم به ذکر است....
۱۴۰۰-۰۸-۰۴
۱۴۰۰-۰۷-۲۹

استراتژی های بازاریابی B2B و B2C

blog عوامل موثر در تدوین استراتژی های بازاریابی B2B و B2C زمانی که صحبت از بازاریابی می شود باید به این نکته توجه داشت که بازاریابی....

استراتژی های بازاریابی B2B و B2C

blog عوامل موثر در تدوین استراتژی های بازاریابی B2B و B2C زمانی که صحبت از بازاریابی می شود باید به این نکته توجه داشت که بازاریابی برای گسترش بازار در بین مصرف کنندگان (مشتریان) با بازاریابی برای گسترش بازار در بین مشاغل تفاوت های زیادی دارد؛ از این رو باید در هنگام تدوین استراتژی های بازاریابی....
۱۴۰۰-۰۷-۲۹
۱۴۰۰-۰۷-۲۴

تاثیر شبکه های اجتماعی در برندینگ (The impact of social media on branding)

blog تاثیر شبکه های اجتماعی در برندینگ (The impact of social media on branding) ‌شبکه‌ های اجتماعی (Social networks) اصطلاح جدیدی نیست. از دوره های گذشته،....

تاثیر شبکه های اجتماعی در برندینگ (The impact of social media on branding)

blog تاثیر شبکه های اجتماعی در برندینگ (The impact of social media on branding) ‌شبکه‌ های اجتماعی (Social networks) اصطلاح جدیدی نیست. از دوره های گذشته، افراد در کنار یک دیگر به دور آتش جمع می شدند و برای هم دیگر حکایت هایی را نقل می‌کردند و به نوعی شبکه های اجتماعی تشکیل داده بودند ولی....
۱۴۰۰-۰۷-۲۴
۱۴۰۰-۰۷-۱۹

هویت برند (Brand identity)

blog هویت برند (Brand identity)، در حقیقت نحوه ارتباط مشتریان با محصولات یا برند است که ارزش یک برند را مشخص کرده و موجب ایجاد تعامل....

هویت برند (Brand identity)

blog هویت برند (Brand identity)، در حقیقت نحوه ارتباط مشتریان با محصولات یا برند است که ارزش یک برند را مشخص کرده و موجب ایجاد تعامل بین مشتریان با برند می شود. به عبارتی دیگر هویت یک برند به عنوان شخصیت اصلی یک کسب و کار، در نظر گرفته شده و صاحبان برند برای تحقق آن....
۱۴۰۰-۰۷-۱۹
۱۴۰۰-۰۷-۱۴

ویژگی های برتر برند موفق

blog برای داشتن کسب و کاری موفق و برندی معتبر، باید ویژگی های برتر برند موفق را به خوبی بررسی کرده و شناخت کافی را در....

ویژگی های برتر برند موفق

blog برای داشتن کسب و کاری موفق و برندی معتبر، باید ویژگی های برتر برند موفق را به خوبی بررسی کرده و شناخت کافی را در مورد آن ها کسب کنید. به طور کلی ارزش و اعتبار یک برند، به شناخته شدن آن بین مشتریان مربوطه بوده و باعث ایجاد اعتماد در مشتریان می شود. با....
۱۴۰۰-۰۷-۱۴